INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS

Çmimet e librave të papërballueshme! Eksperti, të subvencionohen dhe të përshtaten programet[VIDEO]

Publikuar më: 12:29 11-10-2018

Çmimet e librat shkollor këtë vit u rritën shumë në raport me 2017, nga 2% deri 30%. Një prej arsyeve është dhe ndryshimi kurikulave në disa klasa, pasi në to u përfshinë librat e Oksfordit. Eksperti i arsimit, Ndriçim Mehmeti në një intervistë për IN News thotë se librat e përkthyera janë të shtrenjat për shkak të të drejtës së autorit dhe xhepat e shqiptarëve mezi i përballojnë. Ndaj qeveria sipas tij duhet të kishte një plan për rimbursimin e tyre.

“10 mijë lekë (të vjetër) vetëm një libër. Meqë kanë çmim të lartë mund t'i suvencionojnë. Një libër Oksfordi është 80 mijë euro se shitet e drejta e autorit. Është bërë libri i shkollës së mesme më i shtrenjtë se i të lartës,” tha Mehmeti për IN News.
Po këto libra të marra nga Anglia sipas Mehmetit nuk kanë asnjë vlerë nëse nuk shoqërohen në praktikë me kushte të posaçme në ambientet shkollore.
“Ky është një dokumet për librat e Oksfordit, ku thuhet nxënësit mësojnë në kabinete digjitale dhe se mësuesi kishte pajisje digjitale. Në arsimin fillor detyrat e shtëpisë janë 1.5 orë në javë. Reforma duhej të merrej si paketë e plotë,” sqaron Ndriçim Mehmeti.

Article Logic
Execution time: 0.0030951499938965