INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Cilët janë përdoruesit më të shpeshtë të trenit në Europë? Ja sa km/vit udhëton çdo banor [FOTO]

Cilët janë përdoruesit më të shpeshtë të trenit në Europë? Ja sa km/vit udhëton çdo banor [FOTO]

Publikuar më: 13:09 12-10-2018

Shifrat më të fundit në Europë konfirmojnë reputacionin e Zvicrës si një vend i trenave, me udhëtime mesatare dhe kilometra të mbuluara për banorë shumë më të lartë sesa kudo. Rreth 72 udhëtime dhe 2,463 kilometra, kjo ishte koha mesatare e trenave për çdo banor zviceran në 2016, sipas shifrave të Eurostatit të raportuara nga ‘Litraexternal’, shërbimi i informacionit zviceran për transportin publik. Kjo e lë vendin alpin shumë më përpara vendeve të tjera në Europë, me Austrinë (1425 km) dhe Francës (1,354 km) duke shënuar distancat më të gjata. Ndërsa Luksemburgu (38) dhe Danimarka (37) janë më të shpeshtat. Në fund të shkallës (që nuk përfshin të gjitha vendet evropiane, Belgjika dhe Holanda, për shembull, mbajnë statistikat e tyre konfidenciale). Udhëtarët irlandezë marrin trenin vetëm nëntë herë në vit për një total prej 416 kilometrash. Ndërsa Shqipëria është shumë larg renditjes.

statistika.jpg

Article Logic
Execution time: 0.0031161308288574