INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Çfarë është syri i keq dhe si mund të shpëtoni prej tij? Zbulojeni tani!

Çfarë është syri i keq dhe si mund të shpëtoni prej tij? Zbulojeni tani!

Publikuar më: 11:15 23-08-2018
Syri i keq është i njohur gjatë gjithë historisë.
Ai është përmendur në tekstet e lashta greke dhe romake. Sipas intv.al është një mallkim magjik dhe ka rrënjët e tij në supersticion. Thuhet se sytë kanë fuqi të posaçme, pasi janë pasqyra e shpirtit të një personi.
 
-Ja mënyra më e mirë për t'u marrë me syrin e keq:
 Metoda varion nga kultura, rajoni gjeografik dhe preferenca personale. Në Amerikën Latine, syri i keq njihet si "mal de ojo", dhe në veçanti ajo është e përhapur në zonat rurale. 
Hudhra mund të përdoret për t’u mbrojtur nga  syri i keq  dhe disa thonë se vetëm duke thënë se fjalën "hudhër" ofron mbrojtje.
Një metodë tradicionale nga Meksika përfshin përdorimin e një veze. Veza, një simbol universal i pastërtisë dhe lindjes tregon se syri i keq është larguar me sukses. Gjithashtu, sipas intv.al edhe kripa është përdorur për të larguar syrin e keq.
Megjithëse besimi në syrin e keq mund të jetë një bestytni i padëmshëm, mund të jetë gjithashtu i rrezikshme në disa rrethana. 
Burimi: Live Science
Përshtati: Anisa Bega
 
Article Logic
Execution time: 0.0033998489379883