INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Çdo kush mund të bëhet miliarder, përmes asteroidit të florinjtë

Çdo kush mund të bëhet miliarder, përmes asteroidit të florinjtë

Publikuar më: 10:21 27-06-2019

Ende nuk e dimë origjinën e floririt që vijon të mbetet një mister. Por ne dimë se është minerali më me vlerë dhe tashmë është identifikuar një asteroid me vlerë 700 kuintilion dollarë, si pasojë e strukturës së tij me metale të çmuara.

Ky asteroid ka sasi masive ari, hekuri dhe nikeli duke bërë që NASA të buzëqeshë pasi e zbuloi. Zbulimi është bërë, ndërsa tani është një çështje provimi i ekzistencës së tij duke e prekur.

Dhe NASA ka në plan ta bëjë këtë, duke filluar nga viti 2022. Sigurisht, thotë minatori veteran Scott Moore, CEO i EuroSun Mining “Titanët e artë” tani kontrollojnë qindra pronat më të mira prodhuese në mbarë botën, por 4-5 milionë unaza ari sillen çdo kohë rreth planeteve.

A mund ta nxjerrim këtë ar nga hapësira? Kjo është pyetja kuintilion dollarëshe, sigurisht.

Profesor John Zarnecki, president i Shoqërisë Mbretërore Astronomike, vlerëson se do të duhen rreth 25 vjet për të marrë ‘prova të konceptit’ dhe 50 vjet për të filluar prodhimin komercial.

Article Logic
Execution time: 0.0033960342407227