INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Asgjë nuk është më e sigurt. Ja një tjetër mënyrë si hakerat thyejnë sistemet e sigurisë

Asgjë nuk është më e sigurt. Ja një tjetër mënyrë si hakerat thyejnë sistemet e sigurisë

Publikuar më: 17:55 02-01-2019
Autentikimi nëpërmjet venave, një metodë sigurie biometrike që skanon venat në dorën tuaj, është arritur të hakohet, raporton Motherboard. Duke përdorur një dorë të rreme të bërë nga dylli, Jan Krissler dhe Julian Albrecht demonstruan se si ishin në gjendje të anashkalonin skanerët e prodhuar nga Hitachi dhe Fujitsu, të cilat ata pretendojnë të mbulojnë rreth 95 për qind të tregut me këtë lloj sigurie. Metoda u demonstrua në Kongresin Gjerman të Komunikimit të Kaosit.
Instagram Banner
Ndërkohë që gjurmët e gishtërinjve shpesh mund të lënë pas në sipërfaqe vetëm duke i prekur ato, venat nuk mund dhe konsiderohen si shumë më të sigurta si rezultat. Sidoqoftë, ky nuk ishte një problem për studiuesit, të cilët ishin në gjendje të kopjonin planin e venave të objektivit të tyre nga një fotografi e marrë me një aparat fotografik SLR të modifikuar për të hequr filtrin infra të kuqe.
Article Logic
Execution time: 0.0033829212188721