INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Android shet të dhënat tona tek Google dhe Facebook

Android shet të dhënat tona tek Google dhe Facebook

Publikuar më: 08:57 26-10-2018

Pothuajse 90% e aplikacioneve të lira në dyqanin e Google transmetojnë të dhënat personale të përdoruesve tek Alfabeti, kompania që zotëron Google dhe kompanitë e tjera në grup. Kjo u zbulua nga një studim i Universitetit të Oksfordit, i publikuar në faqen e internetit Arxiv, sipas të cilit tani problemi i menaxhimit të të dhënave personale është 'jashtë kontrollit'.

Instagram Banner

Hulumtuesit analizuan 959 mijë aplikacione nga dyqanet Google Play në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, duke zbuluar se 88.4% kanë një mekanizëm, në zhargonin e quajtur 'tracker', i cili komunikon të dhënat personale me alfabetin. Në 42.5% të rasteve të dhënat përfundojnë në Facebook, në 33.8% në Twitter, në 26.3 në Verizon, në 22.7% në Microsoft dhe në 17.9% në Amazon. Informacioni i përhapur ka të bëjë me moshën, gjininë, pozicionin gjeografik dhe ato në pajisjen e përdorur, si aplikacionet e tjera të instaluara. Kompania, sipas Financial Times, sfidoi metodologjinë dhe përfundimet e studimit, duke vënë në dukje se rregullat e brendshme ndalojnë përdorimin "e errët" të të dhënave.
©️insmart.al

Article Logic
Execution time: 0.0028438568115234