INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
A e gjeni dot se ku u shpik WiFi për herë të parë?

A e gjeni dot se ku u shpik WiFi për herë të parë?

Publikuar më: 12:30 04-10-2018

ALOHAnet ishte një sistem i ri per sisteme dhe rrjete kompjuterike, i cili ndodhej në Universitetin e Hawaii.Ishte i pari ne te gjithë boten që siguroi demonstratën e parë publike të një rrjeti interenet pa tel ose kabëll.

Instagram Banner

Pra pikerisht ne Hawaii vendi ekzotik qe te gjithe e shofin si destinacion pushimesh,ka sjellur i pari edhe kete revolucion ne boten e teknologjise.
Kjo ishte në vitin 1971. Deri në 20 vjet më vonë NCR Corporation dhe AT & T Corporation shpikën WaveLAN, e konsideruar pararendësin e vërtetë të WiFi. Më pas, në vitin 1997, u publikua versioni i parë i protokollit wireless të IEEE 802.11.

Article Logic
Execution time: 0.0033400058746338