INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
A duhet të flemë me qentë? Studiuesit japin përgjigjen [VIDEO]

A duhet të flemë me qentë? Studiuesit japin përgjigjen [VIDEO]

Publikuar më: 17:52 21-09-2017

Shumë pronarë të qenve zgjedhin që ta lejojnë mikun e tyre me 4 putra që flejë në një shtrat me të, por sa e këshillueshme është kjo nga specialistët?

Sipas nje studimi nga Mayo Clinic rezultoi se mbajtja e qenit në shtrat apo dhe në dhomë nuk ndikon në përmirësimin e gjumit përkundrazi ndikon negativisht.

Rezultatet treguan se njerëzit që zgjidhnin të flinin me qenin e tyre rrezikonin të prishnin rehatinë. Më konkretisht efikasiteti i gjumit tek këta persona ulej me 81%.

Gjithashtu rezultatet e hulumtimit kundërshtuan mendimet e shume personave që prania e qenit të tyre në dhomë i bënte ata më të lumtur.

Sipas të dhënave gjumi bëhet i njëjtë me apo pa praninë e qenit.

Dr. Krahn shpjegoi se marrëdhënia mes pronarëve dhe kafshëve të tyre në këtë rast qenit, ka ndryshuar me kalimin e kohës.

Meqenëse shumica e pronarëve qëndrojnë me orë të tëra në punë, larg miqve të tyre, këtë mungesë ata mundohen ta kompensojnë duke i mbajtur kafshët në dhomën e gjumit.

 

Article Logic
Execution time: 0.0040218830108643