INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
30 arsye pse jetoj ende në Shqipëri...

30 arsye pse jetoj ende në Shqipëri...

Publikuar më: 10:02 13-09-2018

1-Se këtu kam prindërit, motrat, vellain, të afërmit e mi

2-Se flas kudo gjuhën time

3-Se kurrë nuk ndihem e vetmuar

4-Se kemi det, mal, natyrë të mrekullueshme dhe shumë ditë me diell

5-Se kemi histori të lashtë të admirueshme

6-Se kafenetë e lagjes i njoh me pëllëmbë, u di dhe çmimet dhe e pi kafen ku të dua

7-Se mund të vizitoj kurdo gjithë vendet, qytetet ku kam kujtime

8-Se mund të takoj miq të fëmijërisë e mësuesit e dikurshëm

9-Se njoh qindra variante e vende për të blerë dicka, lirë dhe mirë

10-Se njoh shumë njerëz te cilëve mund t'u drejtohem kur kam një hall

11-Se di gjithë numrat e urgjencës, ambulancës dhe në çast mund të telefonoj për ndihmë

12-Se shkoj në dasma, ditëlindje e evente, ku festojmë alla shqiptarce

13-Se çdo muaj kemi nga një ditëlindje në familjen e madhe dhe kjo është e mrekullueshme

14-Se nuk më duhet të bëj punëra të rëndomta, pasi shkolla e lartë më ka vlejtur.

15-Se s'kam ngelur asnjëherë pa punë, edhe pse të gjithë ankohen se s'ka punë.

16-Se edhe kur më kanë hequr pa të drejtë, kam gjetur dicka tjetër me më vlerë për të luftuar

17-Se asnjëherë s'jam përzier në afera të pista dhe i kam bërë prindërit krenarë.

18-Se nuk kam turp të kërkoj të drejtën, dhe s'guxon të ma hedhë kush

19-Se nuk e vras mendjen se ku do lë fëmijën, se gjyshërit të ndihmojnë me dëshirë

20-Se kopshti dhe shkolla janë falas, të paktën deri në universitet

21-Se kam përjetuar dy sisteme dhe shumë histori i kam me të jetuar, jo me të treguar

22-Se politikanët dhe bota VIP janë pjesë e humorit të kësaj shoqërie

23-Se këtu bota rrotullohet shumë shpejt, sheh si shfryhen ata që fryheshin dikur nga nje post pune

24-Se mosmirënjohësit dikur, shpesh kthehen dhe të luten

25-Se kam Kishën ku shkoj dhe atje i njoh të gjithë

26-Se ketu ka vendosur Zoti që unë të jetoj

27-Sepse nuk më ka dalë kurrë llotaria amerikane (edhe pse kam aplikuar vetem nje here)

28Se nuk m'i ka hapur askush dyert për të ikur jashtë

29-Se të huajt po e preferojnë gjithnjë e më shumë vendin tone

30-Se nuk do doja ta gëzonin të huajt këtë vend, por fëmijët tanë.

Ps/ Ka dhe shumë arsye të tjera, por po e lë me kaq. Sekreti është të gjesh lumturinë aty ku fati ka vendosur që të jetojmë. Ndaj, mos u qani por jetoni të sotshmen aty ku ndodheni. Dhe luftoni çdo ditë për të bërë diçka për këtë vend dhe për t'ua lënë brezave në vazhdim.

Falenderojmë Eva Kushova për shkrimin e publikuar në intv.al.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.008289098739624
    array(1) { ["section"]=> string(41) "30-arsye-pse-jetoj-ende-ne-shqiperi-71548" }