INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Zbulohet një ndër shkaqet kryesore që na shkurton jetën dhe nuk është as cigarja dhe as alkooli !

Zbulohet një ndër shkaqet kryesore që na shkurton jetën dhe nuk është as cigarja dhe as alkooli !

Publikuar më: 16:29 06-06-2018

Sipas studimeve të mëparshme, të identifikuara si faktorë të shkurtimit të jetës kanë qenë konsumimi i alkolit, dietat e varfëra ushqimorë, pirja e duhanit dhe mungesa e aktivitetit fizik.

Por një grup shkencëtarësh nga Australia, kanë krijuar një listë të re të zakoneve që rrisin rrezikun për të vdekur në moshë të re.

Në këtë studim, të shtrirë në një periudhë kohore 6 – vjeçare, morën pjesë më shumë se 230 persona, mbi 45 – vjeç.

Përveç katër zakoneve të lartpërmendura, në listë janë shtuar edhe jeta sedentare dhe gjumi i tepërt.

Të qëndruarit ulur më shumë se 7 orë në ditë, të bërit pak ushtrime fizike dhe të fjeturit më shumë se 9 orë gjumë, sipas ekspertëve, është thuajse vdekjeprurëse.

Ata evidentuan gjithashtu se vajtja në palestër në mbrëmje nuk e zhduk dëmin e bërë nga qëndrimi ulur gjatë gjithë ditën.

Në një artikull të botuar në gazetën “DailyMail”, thuhet se një njeri që e jeton me të vërtetë këtë listë me të gjithë komponentët e saj rrezikon 5 herë më shumë të vdesë gjatë një periudhe 6 – vjeçare, në krahasim me dikë që bën një jetë më aktive e të pastër.

Kështu që bëjeni zemrën gur, ngrihuni nga krevati dhe bëjeni dhe ju një xhiro nga liqeni.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0030281543731689
    array(1) { ["section"]=> string(101) "zbulohet-nje-nder-shkaqet-kryesore-qe-na-shkurton-jeten-dhe-nuk-eshte-as-cigarja-dhe-as-alkooli-60878" }