INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION TECH MED+ SPORTS VIDEOS
Zbulohet kura për trajtimin e tumoreve të trurit [VIDEO]

Zbulohet kura për trajtimin e tumoreve të trurit [VIDEO]

Publikuar më: 15:49 05-01-2018

Studiuesit e universitetit Leeds në Angli kanë hedhur një hap drejt zbulimit të kurës për trajtimin e tumoreve të trurit.

Eksperimenti i udhëhequr nga Susan short mori përsipër injektimin e viruseve në tru tek 9 pacient të diagnostikuar me tumor agresiv të trurit.

Shkencëtarët kanë shpjeguar se duke futur viruse në tumoret e trurit e ndihmojnë sistemin imunitar që të çliroj një substanca të quajtura "interferone" e cilat luftonin tumorin.

Profesorja Susan Short shpjegon se në shumicën e rasteve qelizat e tumoreve sillen si qeliza normale dhe kjo ja vështirëson punën sistemit imunitar për të prodhuar kundërtrupa, por e kundërta ndodh me virusin, qelizat e virusit identifikohen menjëherë dhe në këtë mënyrë prodhohen kundërtrupa që luftojnë virusin dhe në këtë mënyrë dhe tumoret.

Në këtë mënyrë nëpërmjet një ndërhyrje kirurgjikale mjekët arrinin të hiqnin qelizat e tumorit të cilat janë dobësuar nga kundërtrupat.

Ky eksperiment i përfunduar me sukses tek 9 pacient ju ka dhënë shpresë mjekëve për të vazhduar studimet dhe për të gjetur një kur që lufton tumoret agresive të trurit.

 

>

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00450301170349
    array(1) { ["section"]=> string(54) "zbulohet-kura-per-trajtimin-e-tumoreve-te-trurit-46728" }