INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Zbulohet efekti “çudibërës” i kafesë [VIDEO]

Zbulohet efekti “çudibërës” i kafesë [VIDEO]

Publikuar më: 18:19 27-09-2017

Shkencëtarët e Hôspital Cochin në Francë kanë zbuluar se kafja mund të përgjysmojë rrezikun e vdekjes nga sëmundjet si HIV dhe hepatiti C.
Sipas hulumtimeve nëse një pacient i infektuar me hepatitin C ose i njohur ndryshe me termin HCV nëse do të konsumojë 3 kafe në ditë, risku i vdekjes nga kjo sëmundje do të ulet me 80 %.
Gjithashtu u zbulua se përbërësit e kafes si polifenoli mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit dhe të mbroje mëlçinë nga sëmundjet e ndryshme.
Sipas raportit të publikuar në revistën Journal of Hepatology raportohet se pirja e duhanit dhe e alkoolit ndikon në përshpejtimin e vdekjes nga këto sëmundjet.
Dr. Salmon-Céron këshillon se pirja e tre kafeve në ditë janë të shëndetshme për organizmin tonë dhe mbi të gjitha ulë me 50 % vdekshmërinë nga çdo sëmundje tjetër pasi sipas saj kafja kuron sëmundje si diabeti, gurët ne veshke, gurët në fshikëzën e tëmthit dhe sëmundjen alzhemerit.

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00094914436340332
    array(1) { ["section"]=> string(46) "zbulohet-efekti-cudiberes-i-kafese-video-37613" }