INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Vizita në muze me recetë nga mjeku. Shërben si trajtim për sëmundjet

Vizita në muze me recetë nga mjeku. Shërben si trajtim për sëmundjet

Publikuar më: 18:39 31-10-2018

Një udhëtim në një galeri arti mund të jetë më shumë se vetëm intelektualisht stimuluese, pasi një grup mjekësh kanadezë së shpejti do të përshkruajnë vizitat e muzeut si trajtim për një sërë sëmundjesh. Duke filluar nga 1 nëntori, mjekët nga Mjekësia Frankofone në Canada do të jenë në gjendje të përshkruajnë për pacientët vizita në Muzeun e Arteve të Bukura të Montreal (MMFA). Kjo është e para iniciativë e këtij lloji që synon shëndetin dhe mirëqenien nëpërmjet artit. “Këto receta do t'u mundësojnë pacientëve, të shoqëruar nga familjarë ose kujdestarë, të gëzojnë përfitimet shëndetësore të artit përmes një vizite të lirë në muze”, tha MMFA në një deklaratë. Programi i recetave të MMFA-MdFC për Muzeun është një mjet i ri trajtimi që i bën vizitat e muzeut të aksesueshme për mijëra pacientë që vuajnë nga një sërë problemesh fizike dhe mendore shëndetësore. Recetat kontribuojnë në mirëqenien dhe shërimin e pacientit duke ofruar pranimin falas në një mjedis të sigurt dhe relaksues.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0037930011749268
    array(1) { ["section"]=> string(73) "vizita-ne-muze-me-recete-nga-mjeku-sherben-si-trajtim-per-semundjet-77224" }