INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Vetëm kaq pak kohë i duhet një femre të humbë dëshirën për seks me partnerin e saj

Vetëm kaq pak kohë i duhet një femre të humbë dëshirën për seks me partnerin e saj

Publikuar më: 14:59 15-09-2017

Vetëm 12 muaj i duhet një femre të “mërzitet” në shtrat, thuhet në një studim të bërë nga Universiteti Southampton. Studiuesit morën në shqyrtim rreth 11.508 pjesëmarrës nga mosha 18-27 vjeç me statuse të ndryshme si të martuar, beqarë, me fëmijë, etj dhe zbuluan se femrat janë katër herë më shumë më të predispozuara të mos iu bëhët vonë të kenë marrëdhënie seksuale me partnerin e tyre. Meshkujt, nga ana tjetër, nuk kishin të njëjtin problem. Lind pyetja: “Mos ndoshta meshkujt janë më të dhënë pas monogamisë se femrat?”

Studimi i publikuar në British Medical Journal Open, nxori në pah një tjetër detaj interesant: si femrat dhe meshkujt binin dakort në faktin se mungesa e dëshirës seksuale vjen si rezultat e esperiencave të së kaluarës si dhe seksit me “detyrim”. Faktorë të tjerë përfshijnë shëndetin e keq apo sëmundjet seksualisht të transmetueshme.

Megjithatë, kjo nuk duhet t’iu frikësojë. Asnjë penis nuk ka një afat skadence. Suksesi i një lidhjeje është e gjitha në sa shumë invesotjnë të dy palët për të. Studimi i publikuar në PLOS ONE këshillon që të keni kënaqësi në shtrat nuk është diçka e kompiuar. Ky studimi, i cili mori nënë vëzhgim 2000 meshkuj dhe femra, arriti në rezultatin se si femrat dhe meshkujt dëshirojnë që lidhja të ketë romancë dhe përkujdesje mbi të gjitha. Kjo do të thotë se puthjet, përkëdheljet dhe komplimentat janë më të rëndësismë se vetë seksi. Nëse doni që të mbani partneren tuaj të interesaur dhe të përfshirë në lidhje, sigurohuni që ajo të ndihet e dëshiruar. Pa intimitet, jeta juaj seksuale nuk ka kuptim dhe rrezikon të zhduket…

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0097458362579346
    array(1) { ["section"]=> string(84) "vetem-kaq-kohe-i-duhet-nje-femre-te-humbe-deshiren-per-seks-me-partnerin-e-saj-36853" }