INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Varësia nga teknologjia. Luante deri në 10 orë në ditë me video-lojëra, 9-vjeçarja futet në terapi intensive

Varësia nga teknologjia. Luante deri në 10 orë në ditë me video-lojëra, 9-vjeçarja futet në terapi intensive

Publikuar më: 10:01 11-06-2018

Një vajzë 9-vjeçare, e cila luante deri në 10 orë në ditë me video-lojëra tani është në terapi intensive për të luftuar varësinë e saj. E lodhur nga të gjitha sesionet e natës, ajo flinte gjumë në shkollë. Madje ajo nxori jashtë babain e saj kur ai u përpoq të konfiskonte komandën e saj të lojërave të Xbox. "Daily Mail" sjell historinë e vajzës që u bë e varur nga tekonologjia.  "Nuk kishim idenë, kur e linim të luante lojën për natyrën e varësisë apo ndikimin që ajo mund të ketë në shëndetin e saj mendor. Burri im e pa dritën e dhomës së saj ndezur gjatë natës dhe e gjeti atë të ulur në një jastëk të mbushur me urinë ndërsa ajo luante. Ajo ishte aq e lidhur me lojën sa që nuk mund të shkonte as në tualet"-tregoi nëna e vajzës. Prindërit e vajzës i blenë Xbox atë në janar dhe ajo shkarkoi shumë shpejt lojën “Fornite” e reklamuar nga shumë të famshëm. Vetëm dy muaj më vonë ata u shqetësuan për sjelljen e saj pasi drejtori i shkollës kërkoi të fliste me ta për notat e saj të dobëta dhe për faktin se ajo flinte gjumë në mësim. Më parë një sportiste e mprehtë, vajza filloi duke thënë se ishte shumë e lodhur për të bërë kurse në palestër apo në balet dhe shmangu shkuarjen në kishë të dielën me familjen e saj. Prindërit e saj gjithashtu vunë re se pagesat arrinin më shumë se 50 paund në muaj. Ato i paguheshin Microsoftit nga karta e tyre e kreditit. Kur ata u përballën me vajzën e tyre, ajo tha se kishte paguar ekstra për lojën ‘”Fortnite”.

loja_ne_internet.jpg

Këto blerje në lojë ndihmojnë në rritjen e performancës. Ata u përpoqën të konfiskonin Xbox, por ajo u përplas me babain e saj. Por pasi babai i saj e gjeti atë duke luajtur natën, ajo rrëfeu për varësinë e saj. Duke qarë vajza tregou se luante natën, ndërsa ata ishin në gjumë, ndonjëherë edhe deri në orën 5:00 të mëngjesit. Në një përpjekje për të ndihmuar vajzën e tyre, prindërit e saj kontaktuan një këshilltar të varësisë i cili pranoi ti ofronte seanca psikoterapike. Fëmija tani po punon për ta rikthyer jetën në rrugën e duhur. Por ekspertët druajnë se shumë fëmijë janë në rrezik të zhvillimit të problemeve të shëndetit mendor si rezultat i mbivlerësimit të lojërave të dhunshme dhe problematike. Formati më i popullarizuar i “Fortnite” është “Battle Royale” në të cilën 100 lojtarë luftojnë me njëri-tjetrin derisa të mbetet vetëm një. Dhe lojtarët profesionistë po bëjnë deri në 500 mijë paund në muaj nga transmetimi i drejtpërdrejtë i ndeshjeve të tyre për fëmijët e varur. Sekretari i Kulturës në Angli, Matt Hancock, ka paralajmëruar se varësia nga lojërat online mund të kenë një ndikim të dëmshëm tek fëmijët.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0026750564575195
    array(1) { ["section"]=> string(112) "varesia-nga-teknologjia-luante-deri-ne-10-ore-ne-dite-me-video-lojera-9-vjecarja-futet-ne-terapi-intensive-61347" }