INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Vajza kini kujdes! Mos i bëni KURRË këto 4 gabime gjatë periodave!

Vajza kini kujdes! Mos i bëni KURRË këto 4 gabime gjatë periodave!

Publikuar më: 22:19 21-09-2018

Cikli menstrual është një funksion shumë i rëndësishëm i organizmit femëror, i cili edhe pse në ditët e para të tij mund t'ju krijojë shqetësime fizike dhe emocionale është tregues i qartë i mirëfunksionimit të shëndetit. Gjatë periodave femrat bëhen më të ndjeshme, ndihen më të lodhura dhe për të përmirësuar shëndetin e tyre të përgjithshëm ato nuk duhet të bëjnë këto gjëra gjatë këtyre ditëve:

Mos bëni aktivitet fizikiz: gjatë këtyre ditëve ju bie energjia dhe nuk do të ishit të afta të përballonit edhe aktivitetet e ndryshme fizike.

Mos hani shumë sheqerna: ushqimet e pasura me sheqerna dhe karbohidrate janë të preferuarat e femrave gjatë periodave, thjesht mendoni se pas këtyre ditëve mund të keni shtuar disa kilogram.

Mos bëni dush në ditën e parë: ditën e parë s’duhet të lani gjithë trupin sepse në disa raste shkaktohet hemoragji nga ndryshimi i temperaturës së trupit për shkak të ujit.

Mos përdorni të brendshme të vogla: kjo është një pikë shumë e rëndësishme në këto ditë sepse mund të bëheni pis dhe mbi të gjitha ju duhet të përdorni produkte të pambukta që mos të merrni ndonjë infeksion.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0067398548126221
    array(1) { ["section"]=> string(66) "vajza-kini-kujde-mos-i-beni-kurre-keto-4-gabime-gjate-period-72568" }