INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Ushtria amerikane implanton çipin në tru. Shpresë për pacientët me Parkinson [VIDEO]

Ushtria amerikane implanton çipin në tru. Shpresë për pacientët me Parkinson [VIDEO]

Publikuar më: 12:05 27-11-2017

Ushtria amerikane ka filluar testimin e implanteve të inteligjencës artificiale (Al) të trurit që mund të rregullojnë çrregullime të humorit. Këto patenta të "kontrollit të mendjes" lëshojnë impulse elektronike që ndryshojnë kimin e trurit në një proces të quajtur 'stimulim i thellë i trurit'. Nëse rezultojnë të suksesshme, pajisjet mund të përdoren për të trajtuar një numër problemesh të shëndetit mendor dhe për të siguruar një përgjigje më të mirë ndaj terapisë. Këto çipe janë pjesë e punës së shkencëtarëve të Agjencisë për Mbrojtjen e Avancuar të Mbrojtjes (DARPA), një degë e Departamentit Amerikan të Mbrojtjes, i cili zhvillon teknologji të reja për ushtrinë. Studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë (UC) dhe Spitali i Përgjithshëm në Massachusetts i projektuan ata të përdorin algoritme të inteligjencës artificiale që zbulojnë modelet e aktivitetit të lidhur me çrregullimet e humorit. Çipat u testuan tek gjashtë persona me epilepsi, të cilët tashmë kanë elektroda të futura në trurin e tyre. Pasi zbulohet problemi çipi i implantuar mund të bëj që truri i një pacienti të kthehet automatikisht përsëri në gjendje të shëndetshme. Ekspertët besojnë se këto çipe mund të jenë të dobishme për pacientët me një varg sëmundjesh, nga sëmundja e Parkinsonit deri te depresioni kronik.

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0039961338043213
    array(1) { ["section"]=> string(81) "ushtria-amerikane-implanton-cipin-ne-tru-shprese-per-pacientet-me-parkinson-43177" }