INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Ulen temperaturat sërish, reshje bore në vend, ja rrugët që kalohen me zinxhirë

Ulen temperaturat sërish, reshje bore në vend, ja rrugët që kalohen me zinxhirë

Publikuar më: 10:23 12-02-2019

Temperaturat këtë të martë janë ulur, ndërkohë kanë rinisur reshjet e borës. Këtë mëngjes në të gjithë qarkun e Korçë kanë rinisur reshjet e borës, e më intensive janë në zonat malore. 

Kjo ka krijuar edhe vështirësi në qarkullim. Në zonën e Dardhës rrugët janë të kalueshme pjesërisht me zinxhirë. Kujdes duhet patur edhe në Qafën e Qarrit. Në rrugët e tjera kalimi bëhet normalisht. Reshje bore ka pasur edhe në zona të tjera.

Mbi situatën në vend ka informuar dhe ARRSH-ja.

Gjatë natës ka pasur reshje shiu dhe bore.

Në Rajonin Jugor Gjirokastër: Në Qarkun e Korçës ka pasur reshje shiu dhe në lartësitë mbi 1300 m, ka pasur reshje bore.
Të gjitha akset e këtij Rajoni qarkullohen normalisht.

Në Rajonin Qendror Tiranë: Ka pasur reshje shiu. Në akset e Dajtit ka pasur reshje të dobëta bore. Deri tani nuk ka probleme për qarkullimin.
Në Librazhd-Steblevë, ka pasur rreth 20 cm bore. Po punohet nga kontraktori për pastrim dhe shpërndarjen e kripës.
Të gjitha akset e këtij Rajoni qarkullohen normalisht.

Në Rajonin Verior Shkodër: Gjatë natës ka pasur reshje shiu dhe bore. Trashësia e borës shkon nga 10-40 cm. Kontraktorët po vazhdojnë punën për pastrimin e akseve dhe shpërndarjen e kripës.

Qarkullohet me zinxhir në rrugët:
Ura e Çerenecit – Stebleve, 25 km e fundit, ka pasur rreth 20 cm borë.
Trebisht – Doganë, ka pasur rreth 5-10 cm borë.
Qafë Bualli-Krastë, ka rreth 20 cm bore.
Kuben-Vasie, ka rreth 40 cm bore.
Të gjitha akset e tjera qarkullohen pa probleme.

Rekomandohen përdoruesit e rrugës, të bëjnë kujdes në lëvizje dhe të respektojnë sinjalistikën rrugore, të reduktojnë shpejtësinë për shkak të lagështisë në rrugë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.004666805267334
    array(1) { ["section"]=> string(51) "ulen-temperaturat-serish-reshje-bore-ne-korce-86757" }