INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Trondit studimi/ Gratë që punojnë natën rrezikohen nga kanceri [VIDEO]

Trondit studimi/ Gratë që punojnë natën rrezikohen nga kanceri [VIDEO]

Publikuar më: 16:33 09-01-2018

Gratë që punojnë turni i tretë janë më të rrezikuara që të diagnostikohen më kancer në krahasim me ato që punojnë ditën. Deklaron një studimi i fundit nga universitetit i Schuan në Kinë, që përdori të dhënat e 61 studimeve të ndryshëm që mbulonin afërsisht 4 milionë njerëz nga Amerika e Veriut, Evropa, Australi dhe Azia.
Hulumtuesit gjetën raste të kancerit të lëkurës në gjysmën e femrave që punonin turni i tretë.
Gjithashtu gjetën se 1/3 femrave të marra në studim ishin diagnostikuar më kancer të gjirit, 1/5 me kancer të stomakut.
Shkencëtarët deklaruan se femrat me profesionin e infermieres ishin më të rrezikuara, konkretisht infermieret e turnit të tret kishin 58% gjasa të diagnostikoheshin me kancer të gjirit se sa infermieret e turnit të parë.
Gjithashtu rastet e kancerit te mushkërive tek infermieret e turnit te natës ishin më të larta, konkretisht në 1/4.
Profesor Xuelei Ma deklaroi se "Studimi tregon se puna gjatë natës rrezikon seriozisht jetën e femrave".
Prof Ma gjithashtu zbuloi se numrin më të lartë të femrave me kancer të gjirit e kishe Amerika e veriut dhe Evropa.

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00077700614929199
    array(1) { ["section"]=> string(73) "trondit-studimi-grate-qe-punojne-naten-rrezikohen-nga-kanceri-video-47054" }