INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS

"Terapia e maceve": ja pse duhet të mbani afër një të tillë

Publikuar më: 12:50 28-08-2017

Drejtori i kompanisë, Hidenobu Fukuda ka vendosur në politikën e tij “macet në zyrë” qysh në vitin 2000 me kërkesë të njërit nga bashkëpunëtorët e tij dhe u ka lejuar punonjësve që të vijnë me mace. Ai ka thënë se dhuron 5.000 jenë (40 euro) në muaj secilit person që shpëton mace.

Edhe kompanitë tjera japoneze lejojnë praninë e kafshëve në hapësirat e punës, në mënyrë që të reduktohet stresi.

Në degën japoneze të firmës Oracle, qeni i quajtur Kendi është bërë “ambasadori” i tyre që pranon mysafirë dhe i qetëson punonjësit. Oracle në Japoni mban qen në zyre që nga viti 1991 dhe Kendi është qeni i katërt me radhë, i cili ka llogarinë e tij Twitter dhe Instagram.

Tokio ka 60 kafene në të cilat zyrtarisht janë të lejuara macet, të cilat lirisht shëtitin në mesin e klientëve.

Ndërkaq macet janë të afta të pakësojnë stresin nga pagjumësia. Jean-Yves Gauchet, veteriner nga Tuluzi, siguron se gërhitja e maces pakëson stresin dhe ankthin, si dhe vepron si një medikament pa efekte dytësore. “Kur organizmi lufton kundër situatave të vështira, si stresi, pagjumësia apo ankthi, gërhitja e maces lëshon dridhje zanore, të cilat luajnë rolin e një muzike të lehtë”, ka thënë ai.

Macja është në këtë mënyrë si një violonçel, muzika e së cilës ndryshon në funksion të madhësisë së gjoksit. Gërhitja vjen nga laringu dhe dridhjet janë një shenjë qetësimi në gjuhën e maceve. Ky është sinjali i parë që macja u lëshon koteleve, një mirënjohje që funksionon edhe me maçokun.

1Njeriu e merr këtë gërhitje nëpërmjet timpanit, por jo vetëm. Grimcat e Pancini-t, fundet e nervave që ndodhen në lëkurë përthithin edhe ato tingullin e gërhitjes me frekuenca 20-50 hertz. Përveç gërhitjes macja është edhe një kafshë shtëpiake që kërkon të luash me të dhe të qetëson.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0029239654541016
    array(1) { ["section"]=> string(62) "terapia-e-maceve-ja-pse-duhet-te-mbani-afer-nje-te-tille-35505" }