INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Studiuesit: Kujdes, aplikimi i kësaj kure shkakton kancer [VIDEO]

Studiuesit: Kujdes, aplikimi i kësaj kure shkakton kancer [VIDEO]

Publikuar më: 16:32 07-11-2017

Ulja e ndjeshmërisë së dëgjimit theksohet me kalimin e viteve, por në fillimet e saj është vështirë të kuptosh se diçka nuk po shkon .

Rreth 15% e popullsisë amerikane vuan nga humbja e dëgjimit, dhe shumë prej tyre e kurojnë këtë sëmundje duke injektuar qeliza bimore në veshin e brendshëm.

Mirëpo sipas studimit kryerja e këtij procesi ka dhe shumë efekte anësore, ku ndër to është shkaktojnë dhe kancer.

Sipas shkencëtarëve të Univeristetit New Brunswick, qelizat bimore që vendose në e veshin e brendshëm konvertohen në neurone dëgjimi që mund të shmang humbjen e plotë të dëgjimit por nëse ato paraqisnin probleme dhe do të shkëputeshin nga qelizat e tjera do rrisnin riskun për kancer.

Autori i studimit paralajmëroi pacientet që të jenë të kujdesshëm të kësaj kure pasi mund të jetë e paparashikueshme duke dhënë efekte të tjera anësore.

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0011720657348633
    array(1) { ["section"]=> string(67) "studiuesit-kujdes-aplikimi-i-kesaj-kure-shkakton-kancer-video-41241" }