INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Studimi/ Mos i dëmtoni më bimët, ato ndonjë dhimbje njësoj si njerëzit [FOTO]

Studimi/ Mos i dëmtoni më bimët, ato ndonjë dhimbje njësoj si njerëzit [FOTO]

Publikuar më: 17:05 06-02-2018

Bimët nuk ndryshojnë shumë nga kafshët dhe njerëzit, ky është përfundimi që shkencëtarët e universitetit të Firences dhe Universitetit të Bonit të Gjermanisë kanë arritur pasi testuan një sërë bimësh të ndryshme më anestezi.
Ekipi i hulumtueseve zbuluan se bimës reagojnë po njësoj ndaj anestezisë ashtu si kafshët dhe njerëzit.
Pasi injektuan preparatin që përdoret për të vënë në gjumë pacientët bimët nisën të reagojnë njësoj si gjallesat e tjera.
Shkencëtarët nëpërmjet një aparati fotografikë të posaçëm vunë re se bimët në momentin që binin në gjumë nisnin të mos reagonin.
Për shembull, bima e kurthit pasi ju injektua anestezia filloi të mos reagonte më ndaj insekteve që qëndronin mbi petalet e saja.
Hulumtuesit janë shprehur se ky përfundim mund të drejtojë mjekësinë drejt një tjetër niveli ata kanë theksuar se bimët nuk janë thjesht disa gjallesa që rriten dhe një ditë thahen por ato përjetojnë dhimbje gëzim po ashtu si njerëzit.
Sipas tyre në të ardhmen mendohet se bimët mund të zëvendësojnë kafshët për eksperimente të ndryshme mjekësore.

48E96BD600000578-0-image-a-8_1517875271444.jpg48E96BCD00000578-0-image-a-10_1517876519336.jpg

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00136399269104
    array(1) { ["section"]=> string(79) "studimi-mos-i-demtoni-me-bimet-ato-ndonje-dhimbje-njesoj-si-njerezit-foto-49564" }