INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS

Studim, shtohet numri i nxënësve me probleme në shikim dhe dëgjim[VIDEO]

Publikuar më: 16:39 21-09-2017

Një studim i Autoriteti Shëndetetësor Rajonal, në disa nga shkollat e arsimit parauniversitar në Tiranë me një kampion prej 3600 nxënës kryesisht të klasave të para ka rezultuar se 115 nxnësë nuk shikojnë qartë dhe 45 kanë probleme me shqisat e dëgjimit. Nga vlerësimet e kryera ka rezultuar se shumica shpenzonin kohë nga 3 deri 6 orë përpara celularëve, kompjuterave apo televizorit. Ndërsa 20% e tyre nuk përdorin thuajse fare paisjet teknologjike, por faji iu faturohet mungesës së ndriçimit të mjaftueshëm e natyral nëpër klasa. Kryesisht më shumë vuanin nxënësit që kryenin mësimin në klasa me pak dritare ku dhe mësuesit detyroheshin të hapni dritat, por dhe ata që ndjekin mësimin turnin me dytë pra në orët e pasdites, ku dhe gjatë ditëve të dimrit ndriçmi në klasa është vetëm artificial dhe ndonjëherë i pamjaftueshëm, pasi një një klasë të madhe ka vetëm një llampë në mes. Ndërsa për problemet me dëgjimin ekspertë akuzojnë më shumë audion e lartë që mbajnë në kompjutera, kur nxënësit dëgjojnë muzikë apo dhe audion tek lojrat në telefon. Probleme kanë patur dhe nxënësit që mësojnë në shkolla, që janë pranë rrugëve ku zhurmat nga makinat janë të pashmangëshme.

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0038919448852539
    array(1) { ["section"]=> string(70) "studim-shtohet-numri-i-nxenesve-me-probleme-ne-shikim-dhe-degjim-37229" }