INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Stresi shkak për humbjen e kujtesës para se të bëheni 50 vjeç

Stresi shkak për humbjen e kujtesës para se të bëheni 50 vjeç

Publikuar më: 11:14 28-10-2018

Nëse jetoni me stres të lartë, mund të keni humbje të kujtesës dhe tkurrje të trurit para se të mbushni 50 vjeç. Studimi i botuar të mërkurën në revistën Neurologji  ka gjetur arsyen e humbjes së kujtesës tek njerëzit në moshë relativisht të re, shumë kohë para se të shfaqet ndonjë simptomë. Studiuesit amerikanë zgjodhën më shumë se 2,000 njerëz pa shenja të problemeve me kujtesën. Ata kryen provime të ndryshme psikologjike për të matur aftësitë e tyre të të menduarit. Pjesë e studimit u bën burra dhe gra me moshë mesatare 48 vjeç. Ata ju nënshtruan skanimeve të trurit. Studimi afatgjatë u sponsorizua nga Instituti Kombëtar i Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut. Rreth tetë vjet pas testimit fillestar, grupi u rivlerësua. Niveli i kortizolit u mat para mëngjesit. Pastaj skanimet e trurit dhe teste njohëse u përsëritën. Të dhënat zbuluan se njerëzit me nivelet më të larta të kortizolit kishin më shumë humbje të kujtesës. Kortizoli është një nga hormonet kryesore të stresit të trupit. Kur jemi të stresuar dhe në gatishmëri të lartë, gjëndrat e veshkave prodhojnë më shumë kortizol. Hormoni pastaj shkon për të punuar mbylljen e funksioneve të ndryshme trupore që mund të marrin në rrugën e mbijetesës. Pasi të ketë kaluar kriza, nivelet e kortizolit duhet të bien dhe sistemet e trupit duhet të kthehen në normale. Por nëse butoni juaj i alarmit mbetet i shtrënguar, trupi mund të vazhdojë të keq funksionojë, duke çuar në ankth, depresion, sëmundje të zemrës, dhimbje koke, shtim në peshë, probleme me gjumin dhe sigurisht kujtesën dhe problemet e përqendrimit.

 

Më shumë në këtë kategori: « Njihuni me benefitet e luleshtrydhes
»

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00848388671875
    array(1) { ["section"]=> string(67) "stresi-shkak-per-humbjen-e-kujteses-para-se-te-beheni-50-vjec-76842" }