INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Spitali detyrohet të braktisë studimin pasi qindra njerëz u dyndën të dhuronin ...

Spitali detyrohet të braktisë studimin pasi qindra njerëz u dyndën të dhuronin ...

Publikuar më: 20:04 26-11-2018

Një spitali francez i është dashur të braktisë një studim shkencor sepse shumë njerëz u përpoqën të dhurojnë feçet e tyre me shpresën se do të paguheshin 50 euro. Spitali St Antoine në Paris kishte vendosur postera duke bërë thirrje për dhurues të mundshëm të feçeve për një studim mbi kolitin ulçeroz. Por pasi dikush ndau një fotografi të posterit në Facebook, spitali u përmbyt me njerëz që prisnin në radhë. Stafi pretendon se spitali kishte mijëra thirrje telefonike dhe emaile të njerëzve . Ata u zhgënjyen shumë shpejt dhe vendosën të mbyllnin linjën telefonike, por njerëzit vazhdonin të telefononin në stacionin e spitalit dhe disa madje u paraqitën në qendrën e studimit personalisht. "Ajo që ndodhi është një fatkeqësi", tha profesor Harry Sokol, që po organizonte studimin. "U desh ta anulonim thirrjen për donatorë dhe ta ndalnim studimin, sepse ajo kishte dalë jashtë kontrollit. Publiku, duke mos kuptuar se donatorët do të duhet të kalonin nëpër shqyrtime rigoroze, intervista dhe teste, ishin menjëherë të etur për të ofruar shërbimet e tyre. Thirrja u bë për vullnetarë të shëndetshëm të moshës ndërmjet 18 dhe 49 vjeç. Nuk është e sigurt kur studimi do të rifillojë. Transplantimet e fekaleve përfshijnë transplantimin e baktereve nga feçet e një personi tek dikush tjetër për përfitim mjekësor. "Lajmi u përhap me shpejtësi në internet dhe në mediet sociale, por mesazhi ishte ndryshuar", tha profesor Sokol. 'Njerëzit mendonin se do të thoshte: Na jepni feçen tuaj, ne do të ju japim 50 euro. Shkencëtarët ishin të zhgënjyer që studimi 'shumë serioz' ishte bërë një shaka kur kishte një 'listë të gjatë' të pacientëve që prisnin transplantet eksperimentale. Koliti ulcerativ është një kusht afatgjatë që shkakton zorrë dhe rektumit të fryrë duke shkaktuar gjakderdhje. Njerëzit mund të shkojnë për një kohë të gjatë pa simptoma, pastaj të vuajnë nga shpërthimi, të cilat mund të shkaktojnë diarre, dhimbje stomaku, lodhje dhe humbje peshe. Gjendja besohet të jetë autoimmune, që do të thotë qelizat imune të trupit të sulmojnë zorrët. Ajo prek rreth një në 420 vetë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0030920505523682
    array(1) { ["section"]=> string(84) "spitali-detyrohet-te-braktise-studimin-pasi-qindra-njerez-u-dynden-te-dhuronin-79906" }