INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Socialistët i kthehen premtimit të 2013. Bushati: Në 2021 garantojmë votën e shqiptarëve kudo në botë [FOTO]

Socialistët i kthehen premtimit të 2013. Bushati: Në 2021 garantojmë votën e shqiptarëve kudo në botë [FOTO]

Publikuar më: 16:24 08-11-2018

Një premtim i vitit 2013 por që synohet që të vihet në jetë vetëm në vitin 2021. Bëhet fjalë për garantimin e votës për emigrantët shqiptarë në vendet ku ata jetojnë dhe punojnë. Ministri i jashtëm Dimir Bushati, në të parën interpelancë të zhvilluar me bashkatdhetarët tanë në Greqi dhe Itali premtoj se në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme të garantohet vota e emigrantëve, e kjo është një pikë që bashkon politikën shqiptare sipas tij.

Ditmir Bushati:
“Ka një platformë të qartë për tu materializuar në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Por nga ana tjetër është shumë e rëndësishme që për këtë proces të rëndësishëm të ketë një vullnet të qartë politik, çka na bën të jemi optimist që në zgjedhjet e tjera parlamentare ne do ti garantojmë votën shqiptarëve jashtë atdheut”.
Kjo do ta bëjë më të përgjegjshme qeverinë shqiptare në sjelljen e saj ndaj bashkatdhetarëve të diasporës.
Ditmir Bushati:
“Ne besojmë se në momentin që do të materializohet ky vullnet, kjo aspiratë, atëherë politika shqiptare do të jetë disa herë më e vëmendshme, sepse ju do të jeni zë përcaktues”.
Ndërkohë qeveria lajmëron se ka nisur dhe procesi i evidentimit të të gjithë shqiptarë kudo që jetojnë dhe punojnë, në mënyrë që të ketë një listë të plotë dhe të saktë për bashkatdhetarët tanë”.

bushattttt.png

 

 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0085461139678955
    array(1) { ["section"]=> string(110) "socialistet-i-kthehen-premtimit-te-2013-bushati-ne-2021-garantojme-voten-e-shqiptareve-kudo-ne-bote-foto-78054" }