INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Si të çlironi

Si të çlironi "hormonin e lumturisë"? Provoni të veproni kështu

Publikuar më: 13:46 21-09-2017

Fjala “endorfinë” do të thotë “morfinë brenda trupit”. Endorfinat janë proteina të prodhuara nga hipotalamusi dhe gjendrat e hipofizës. Endorfinat janë të lidhura ngushtë me receptorët opioide të qelizave cerebrale, veçanërisht në talamus dhe në sistemin limbik dhe pengojnë pajisjen e transmetimit nociceptiv (dhimbjet), të sistemit nervor qëndror, që ndikon tek emocionet dhe sjellja.

Me fjalë të tjera, këto kimikate të trurit shkaktojnë një ndjenjë pozitive në trup. Ka disa mënyra që mund të rrisin prodhimin e endorfinës, e quajtur ndryshe “hormon i lumturisë”, që do të na ndihmojë të ndihemi shumë më mirë. Në vijim të këtyre rekomandimeve, ne të gjithë mund të përjetojmë humor të mirë dhe një opinion shumë pozitiv për jetën.

1.QESHNI

E qeshura ju ndihmon në rritjen e imunitetit, zvogëlon hormonet e stresit, prodhon një ndjenjë të mirëqenies dhe, natyrisht, lirimin e endorfinës. Konsideroni këtë: fëmijët qeshin rreth 300 herë në ditë, ndërkohë që shumica e të rriturve qesh rreth pesë herë në ditë. Është koha që ne të rriturit të ngushtojmë këtë hendek.

2. KRYENI MARRËDHËNIE SEKSUALE

Hulumtimet tregojnë se aktet e intimitetit, si prekja, përkëdheljet dhe marëdhëniet ndihmojnë në reduktimin e hormoneve të stresit. Çaste të tilla intime janë thelbësore jo vetëm për një marrëdhënie, por për shëndetin tonë dhe ndjenjën e sigurisë. Për më tepër, intimiteti stimulon lirimin e endorfinës në tru.

3.HANI ÇOKOLLATË

Çokollata është e shëndetshme për zemrën, ul kolesterolin, inflamacionet dhe çon në lirimin e edorfinës. Lajme të tjera pozitive është se ne duhet të hamë vetëm një sasi të vogël, rreth një ose dy porcione të vogla në ditë, për të realizuar këto përfitime.

4.HANI USHQIM ME ERËZA

Përveç lirimit të endorfinës, ushqimi me erëza ndihmon në vrasjen e baktereve dhe rrit funksionin e sistemit imunitar.

5.DËGJONI MUZIKË

Natyrisht, ky efekt është shumë më i theksuar kur dëgjojmë muzikë, që përputhet me preferencat tona.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0028588771820068
    array(1) { ["section"]=> string(66) "si-te-clironi-hormonin-e-lumturise-provoni-te-veproni-keshtu-37220" }