INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Si t'a bëni gjumin më të mirë sipas ekspertëve?

Si t'a bëni gjumin më të mirë sipas ekspertëve?

Publikuar më: 15:55 13-06-2018

Janë të shumtë njerëzit që kanë probleme me mungesën e gjumit. Dhe të gjithë e dimë se nuk ka gjë më shqetësuese dhe që t'a prish më shumë ditën se orët e pamjaftueshme të gjumit.

Sigurisht kjo shkaktohet nga një numër shumë i madh faktorësh, por ajo që duhet të dimë është se jemi gjithmonë në kohë për t’i rikuperuar.

Një eksperte e njohur e shëndetit, Craig Ballantyne ka zbuluar formulën e gjimit ideal. Ja cilat janë këshillat e saj:


- Mos pini asnjë kafe, pije energjike apo stimulantë 10 orë përpara se të shtriheni për të fjetur.
- Mos mendoni asnjëherë për punën 2 orë përpara gjumit.
- Mos konsumon alkool të paktën 3 orë përpara se të shtriheni për të fjetur.
- Mos shihni televizor një orë përpara se të flini.
- Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishme, çohuni direkt sapo të bjerë alarmi i zgjimit.

Article Logic
Execution time: 0.00080490112304688
array(1) { ["section"]=> string(52) "si-t-a-beni-gjumin-me-te-mire-sipas-eksperteve-61619" }