INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Si po tenton Serbia të manipulojë vendet që kanë njohur Kosovën? Daçiç zbulon planin e Beogradit

Si po tenton Serbia të manipulojë vendet që kanë njohur Kosovën? Daçiç zbulon planin e Beogradit

Publikuar më: 14:32 16-04-2018

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç deklaroi se përparësia e tij ishte të ndihmonte presidentin Aleksandër Vuçiç lidhur me çështjen e Kosovës. Sipas Daçiç bisedimet rreth Kosovës nuk do të vazhdojnë më me justifikim "çdo gjë për një marrëveshje të bërë kohë më parë". Ai i tha gazetës së Beogradit gjatë fundjavës se gjithçka do të ndryshoj pasi vetëm në tre muajt e fundit pesë shtete kanë hequr njohjen e tyre. Edhe kreu i diplomacisë serbe padashur zbulon planin e Serbisë i cili mesa duket është fokusuar në bindjen e vendeve që kanë njohur Kosovën, për ta tërhequr atë. "Ndoshta për gjysmë viti, për shembull, njohjet do të jetë nën 100 vjeç. Dhe çfarë ndodh kur bie nën 96 vende?", tha Daçic. I pyetur nëse ekziston një shans realist për këtë, ai u përgjigj: "Unë u garantoj për këtë". Daçiç tha se vëmendja duhet t'i kushtohet përfaqësuesve të vendeve që mund të revokojnë njohjen e Kosovës dhe se këtë duhet ta bëjnë edhe ministritë e tjera në qeverinë serbe. Në këtë kuptim, shtoi ai, duhet të diskutohet edhe rrjeti diplomatik i Serbisë. Daçiç tha për të përditshmen se ai ishte i pari që filloi të punojë në revokimin e njohjeve të Kosovës dhe se kjo ishte arsyeja pse ai po udhëtonte shpesh në Afrikë dhe Azi, dhe arsyeja pse zyrtarët e Prishtinës po ankohen për të. "Meqë ata (Prishtina) e shohin këtë si gjë të tmerrshme, unë formova një ekip këtu për t'u marrë me këtë çështje. Për mua, ky është prioritet i aktivitetit tonë politik", theksoi kreu i diplomacisë së Serbisë. Duke komentuar mbi kërkesat që vijnë nga Perëndimi për të zgjidhur me shpejtësi çështjen e marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës, Daçiç theksoi se kjo nuk ishte "asnjë garë kundër kohës", sepse negociatat në Bruksel janë teknike - ndërkohë që një zgjidhje e përhershme nuk është diskutuar asnjëherë nga askush.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.003248929977417
    array(1) { ["section"]=> string(46) "si-po-tenton-serbia-te-manipuloje-vendet-55388" }