INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Si ndikon meditimi në shëndetin tuaj

Si ndikon meditimi në shëndetin tuaj

Publikuar më: 11:42 25-07-2017

Ju ndoshta keni dëgjuar më shumë se një herë se meditimi zvogëlon stresin dhe rrit qetësinë, por mund të keni menduar se meditimi nuk është për ju.

A keni provuar të praktikoni meditimin? Nuk është aq e vështirë sa mund të duket, dhe kjo nuk është një praktikë e çuditshme.

Kur të bindeni për dobinë e tij, ekziston një shans më i madh për ta provuar atë.

-Meditimi praktikohet zakonisht në një vend të qetë, larg distancave dhe zhurmave, dhe kjo ndihmon në qetësimin e mendjes dhe trupit. Kur mendja dhe trupi janë të qeta, nivelet e stresit dhe ankthit kanë tendencë të ulen.

-Efektet e meditimit qëndrojnë me ju shumë kohë pas meditimit, duke prekur mendjen dhe veprimet tuaja, duke ju bërë më të relaksuar dhe të qetë, më tolerantë dhe më të duruar. Këto natyrisht kanë tendencë të lehtësojnë stresin.

-Kur flini harroni të gjitha problemet tuaja dhe gjithçka që ju shkakton stres. Gjumi lehtëson trupin dhe mendjen, duke e bërë më të lehtë përballimin e stresit. Meditimi ka të njëjtin efekt.

-Ndërsa meditoni, përpiqeni të ndaloni pas çdo mendimi që shfaqet në mendjen tuaj. Ju përpiqeni të mos përqëndroheni te çështjet që krijojnë stres dhe t’ju shqetësojnë. Kjo i jep mendjes disa minuta liri nga stresi. Është sikur të shkosh në një pushim. Ndërsa e përsëritni këtë veprim, ditë pas dite, efekti fillon të zgjatë, shumë kohë më pas, dhe një jetë pa stres të bëhet një fakt.

-Praktika e përsëritur, ju jep kontroll mbi mendjen tuaj dhe mendimet tuaja, dhe ju mundëson që të zgjedhni mendimet që dëshironi dhe refuzoni mendimet që nuk dëshironi.

Nëse fokusoheni në mendime stresuese, stresi do të rritet. Megjithatë, nëse përqendrohesh te lumturia, paqja dhe mendimet pozitive, do të zëvendësojnë stresin.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0026059150695801
    array(1) { ["section"]=> string(42) "si-ndikon-meditimi-ne-shendetin-tuaj-33054" }