INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Shumica e njerëzve ende besojnë te 'syri i keq'

Shumica e njerëzve ende besojnë te 'syri i keq'

Publikuar më: 12:27 08-09-2018

Një studim i kryer nga “Shoqata për Dhimbjen e kokës dhe Pacientët e Migrenës” ka gjetur se shumica e grekëve ende besojnë se i ashtuquajturi "syri i keq" është përgjegjës për dhimbjen e kokës.
Studimi, i cili u krye tek 10,000 njerëz për të vlerësuar ndërgjegjësimin e publikut për shkaqet dhe shërimin e dhimbjes së kokës, zbuloi se 60 për qind e të anketuarve fajësojnë për dhimbjen e kokës së tyre për keqdashësit dhe 40 për qind besojnë se ata mund të shërohen përmes largimitsë syrit të keq. "Ekziston një përhapje e teorive të gabuara në lidhje me dhimbjen e kokës dhe shërimin e tyre", tha Dr Dimos Mitsikostas, një profesor i asociuar i neurologjisë në Universitetin e Athinës, njëkohësisht kreu i shoqatës. Studimi u prezantua para Ditës Botërore të Migrenës që është më 12 shtator. "Është e rëndësishme të hiqet dorë nga këto mite të përhapura dhe të thyen disa tabu, si frika e vizitës te një neurolog. Dhimbjet e kokës zvogëlohen nga shefi, partneri romantik dhe shpesh edhe nga mjeku", tha Mitsikostas, duke shpjeguar se si pacientët që vuajnë nga dhimbja e kokës dhe migrena shpesh keqkuptohen. "Shumica e njerëzve e lidhin dhimbjen e kokës me një faktor psikologjik kur ato, në fakt, shkaktohen nga një çrregullim biologjik i trurit". Eksperti vëren se ndërkohë që ndjeshmëria ndaj migrenës dhe dhimbjes së kokës mund të jetë gjenetike, ekzistojnë një sërë faktorësh që mund t'i sjellin ato, nga konsumimi i disa ushqimeve dhe alkoolit, tek kushtet e motit dhe madje edhe një ndryshim në rutinë. Ai gjithashtu vë në dukje se gratë priren të jenë më të ndjeshme se burrat. "Ne kemi gjetur se dy të pestat e grave kanë një predispozitë gjenetike, ndërsa 8.2 për qind e popullsisë vuan nga dhimbja e kokës dhe migrena," tha Mitsikostas.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.010632038116455
    array(1) { ["section"]=> string(51) "shumica-e-njerezve-ende-besojne-te-syri-i-keq-70884" }