INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS

Shqiptarët me të ardhura të ulta, po jetëgjatë[VIDEO]

Publikuar më: 12:32 13-12-2017

Pasuria jo gjithnjë përputhet me jetëgjatësinë e këtë e faktojnë rezultatet e analizave midis vendeve të pasura dhe atyrë të varfra pas një studimi të kryer nga Harvard Magazine.
Mos prisni që të qëndrojë gjithnjë legjenda urbane se ku ka të pasur ka jetë më të gjatë, pasi harta e përpiluar nga Reddit, tregon vendet ku jetëgjatësia nuk lidhet domosdoshmërisht me pasurinë e tyre. Pra nuk është e thënë që një vend që renditet në vendin e 50-të në PBB për frymë, duhet gjithashtu të radhitet në vendin e 50-të për jetëgjatësi. Fakt konkret është Shqipëria, që është 103-ta në PBB-në për frymë, pra hyn në listën e vendeve shumë të varfra, por ka jetëgjatësi shumë të lartë duke u renditur e 37-ta në botë. Përpiluesi i hartës në Reddit shkruan që ka një jetëgjatësi shumë më tepër në krahasim me një vend të zhvilluar.
Ndoshta kjo është për shkak të një shpërndarjeje të barabartë të pasurisë, apo klimës së mrekullueshme, apo dietës mesdhetare, por çfarëdo që po bën Shqipëria, po e bën shumë mirë, - thuhet në shkrim.
Edhe Guinea është një tjetër shembull ekstrem. Është e 51-ta në PBB për frymë pra e pasur dhe e 171 për jetëgjatësinë, ndër më të ulëtat në botë. Shkak janë politikat e dobta shëndetësore dhe numri shumë i ulët i spitaleve.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0012609958648682
    array(1) { ["section"]=> string(51) "shqiptaret-me-te-ardhura-te-ulta-po-jetegjate-44769" }