INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS

"Shqipëria shtëpia ime", rrëfimi autobiografik i Aleksandros Memetaj, ngjitet në Teatrin "Puccini" në Firence

Publikuar më: 16:52 08-09-2017

“Shqipëria shtëpia ime”, shfaqja teatrale që vjen si një rrëfim autobiografik i jetës së Aleksandros Memetaj, dhe luhet po nga ai do të ngjitet në teatrin “Puccini”. "Nuk ka asnjë shpresë në vitin '91 në Shqipëri, e cila është sëmundja më e keqe që një shtet mund të ketë. Përderisa ekziston një mundësi, madje edhe më pak, çdo njeri udhëhiqet nga natyra e tij për të luftuar për këtë mundësi. Por kur ju shikoni përreth dhe vë re se miqtë tuaj kanë vdekur në burg, kur shihni se shteti vjedh çdo gjë që ka të bëjë me qytetarin, atëherë ti e kupton se nuk ia vlen që të luftosh për këtë kauzë , sepse nuk ekziston një kauzë e tillë. Dhe gjithçka që mbetet për tu bërë është të ikësh! ". Këto janë fjalët nga monologu "Albania casa mia” “Shqipëria shtëpia ime", shkruar dhe interpretuar nga Aleksandros Memetaj, djali shqiptar i cili vjen me një rrëfim autobiografik. Pasi është shfaqur në shumë rajone italiane, shfaqja e tij teatrale do të ngjitet në Teatrin Puccini në Firence. Ky i fundit do të presë Memetajn ditën e premte, 8 shtator në orën 21:00. Ndërkohë më datën 11 shtator "Shqipëria shtëpia time", do të shfaqet në edicionin e dytë të Teatrit Deconfiscato (teatri i pasurive të konfiskuara nga mafia), në Napoli, ku shfaqet një seri e teatrit civil konceptuar nga dramaturgu dhe regjisori Giovanni Meola. Në pothuajse 60 minuta publiku do të ketë mundësi për të dëgjuar historinë e jetës Aleksandros, një kthim në të kaluarën, duke përfshirë udhëtimin, frikën, poshtërimin, racizmin dhe vështirësitë fillojnë. Babai dhe djali i tij janë protagonistë të kësaj historie, një djalë i cili do të rritet në Veneto, larg nga toka e tij e lindjes duke mos qënë në gjendje që të marrë një kuptim të plotë përkatësie, sepse ekziston gjithmonë ajo ndjenja e të qënit "të ndarë" mes dy ideve, në mes të dy qyteteve dhe midis dy botëve krejtësisht të ndryshme. Është gjithashtu rrëfimi i një babai i cili shikon aq shumë rreziqe dhe bën kaq shumë sakrifica vetëm për ta larguar djalin nga mjerimi i një shteti që ka pushuar së ekzistuari. Spektakli i dhënë gjatë këtij viti në qytete të ndryshme italiane ka tërhequr shumë interes dhe kureshtje dhe nuk kanë munguar artikujt e shtypit italian. Madje është shkruar shumë, për historinë dhe mënyrën sesi zhvillohen ngjarjet, por edhe për interpretimin shumë realiste që transmeton gjatë Memetaj gjatë monologut. Historia e emigracionit, e shqiptarit Aleksandros Memetaj, drejtuar nga Giampiero Rappa, u shpërblye në vitin 2016 me Çmimin Cervi në festivalin avant-gardë 20 30, dhe u ftua në festivalin InScena!

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0036470890045166
    array(1) { ["section"]=> string(109) "shqiperia-shtepia-ime-rrefimi-autobiografik-i-aleksandros-memetaj-ngjitet-ne-teatrin-puccini-ne-firence-36406" }