INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Shpresë për gratë që nuk lindin dot. Krijohet vezorja artificiale

Shpresë për gratë që nuk lindin dot. Krijohet vezorja artificiale

Publikuar më: 09:46 02-07-2018

Shkencëtarët kanë ndërmarrë hapa për të zhvilluar një vezore artificiale që mund të çojë në përmirësimin e trajtimeve të fertilitetit. Kjo teknikë po zhvillohet për gratë që rrezikojnë të mos lindin dot, siç është rasti i atyre që i nënshtrohen kimioterapisë. Shkencëtarët danezë hoqën pjesë të vezoreve dhe i ndryshuan ato në mënyrë që të mund të transplantoheshin më vonë, në momentin kur gruaja dëshiron të mbetet shtatzënë . Ekspertët thonë se puna është "emocionuese", por testimi njerëzor është ende i nevojshëm. Trajtimet për kancer, të tilla si kimioterapia dhe radioterapia, shpesh mund të dëmtojnë vezoret dhe t'i lenë femrat jopjellore. Një mënyrë që femrat mund të ruajnë shanset e tyre të konceptimit është me një transplantim i indeve ovale, ku të gjitha ose një pjesë e vezores hiqen dhe ngrihen para se të dëmtohen në mënyrë që të mund të përdoren në një datë të mëvonshme. Ky është i vetmi trajtim për ruajtjen e vezoreve të shëndetshme.

per_vezoreb.jpg

Por ekziston një rrezik i vogël që në gratë me kancer, indet e vezoreve mund të përmbajnë qeliza kancerogjene, duke ngritur shanset që sëmundja të kthehet kur kryhet transplantimi. Ky rrezik, edhe pse "shumë i ulët", nënkupton gratë me forma të caktuara të kancerit, të tilla si leuçemia dhe ato me origjinë në mitër. Atyre nuk mund tu ofrohet mundësia e këtij transplanti. Për të eliminuar këtë rrezik, shkencëtarët nga Kopenhagë, Danimarkë, morën indet ovariane nga pacientet që po i nënshtroheshin trajtimeve për sëmundjen e kancerit. Ata pastaj i larguan qelizat kancerogjene nga indet ovale, duke lënë pas një "pjesë" të përbërë nga proteinat dhe kolagjeni. Shkencëtarët pastaj ishin në gjendje të rritnin këtë masë të indeve ovarian. Kjo vezore artificiale u transplantua më pas në minj, ku ajo ishte në gjendje të mbijetonte dhe të realizonte rritjen e qelizave të vezores.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0086979866027832
    array(1) { ["section"]=> string(70) "shprese-per-grate-qe-nuk-lindin-dot-krijohet-vezorja-artificiale-63441" }