INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Shpikja inovative dhe pa dhembje që lufton sëmundjen e diabetit

Shpikja inovative dhe pa dhembje që lufton sëmundjen e diabetit

Publikuar më: 14:37 01-01-2018

Miliona njerëz që vuajnë nga diabeti mund të përfitojnë nga një pajisje që parashikon eleminimin e injeksioneve të dhimbshme të insulinës dhe analizave që bëhen duke shpuar gishtat.Britanikja Daily Mail shkruan se shkencëtarët kanë zhvilluar një fashë innovative, e cila aplikohet pa dhimbje në lëkurë. Fasha përdoret cdo javë për të stimuluar prodhimin e insulinës së trupit për të kontrolluar nicelet e sheqerit në gjak.Trajtimi I formuluar biokimik e realizon këtë efekt duke cliruar një substancë natyrale e cila është nxjerrë nga algat kafe dhe përzier me agjentë terapeutike .

Ajo është projektuar edhe për të cliruar përbërëistë active kur është e nevojshme dhe për të ngadalësuar ose ndalur kur nivelet e glukozës stabilizohen. Fasha në të vërtete mund të plotësojë nevojën e trupit cdo ditë, në vend që ta japë efektin në një përdorim të vetëm.

Studuiesit amerikanë shprehen se efektshëmria e këtij trajtim është provuar pas testeve tek mijtë.

Përhapja e diabetit është rritur gjatë dy dejadave të fundit. Sëmundja prek371 milionë njerëz në mbarë botën, gjysma e të cilëve madje nuk janë të diagnsotikuar.

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0014359951019287
    array(1) { ["section"]=> string(69) "shpikja-inovative-dhe-pa-dhembje-qe-lufton-semundjen-e-diabetit-46400" }