INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION TECH MED+ SPORTS VIDEOS
Shpiket telefoni që mban larg mushkonjat [VIDEO]

Shpiket telefoni që mban larg mushkonjat [VIDEO]

Publikuar më: 16:10 02-10-2017

Deri tani kemi parë evoluimin e telefonave celular si në programe ashtu edhe ne cilesine e tyre, mirëpo jo çdo gjë mbyllet me kaq. Tashme do kemi mundësi që të kemi një telefon celular që do ti mbaje larg nesh mushkonjat.
Pavarësisht se duket e pamundur të dhënat e deri tanishme tregojnë të kundërtën.
Sipas specialistëve këto insekte do të largohen nëpërmjet një programi të veçante të instaluar pas smartfonit i cili do lëshoje një valë tejzanore .
Kjo risi po vjen nga kompania celulare LG, e ndërmori këtë hap për shmangien e malaries.
Një nga vendet që lufton prej kohësh ndaj kësaj sëmundje është India ku çdo vit regjistrohen me qindra vdekje nga sëmundjet si malaria që përhapen nëpërmjet insektit të mushkonjës.
Përfaqësuesit e kësaj kompanie kane deklaruar se kjo risi nuk është si programet që kanë kohë që kanë dal por do jetë një pajisje e veçantë e instaluar vetëm në modelin LG K7.
Testet e deri tanishme kanë rezultuar të suksesshme, dhe pritet që së shpejti ky smartfon të dal në shitje.

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00218105316162
    array(1) { ["section"]=> string(52) "shpiket-telefoni-qe-mban-larg-mushkonjat-video-37964" }