INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Së shpejti njerëzit do të ushqehen me pambuk!

Së shpejti njerëzit do të ushqehen me pambuk!

Publikuar më: 09:53 20-10-2018

Institucionet amerikane i kanë hapur rrugë kultivimit të një bime pambuku të modifikuar gjenetikisht, frytet e të cilit do jenë të shërbejnë si ushqim për njerëzit.  Fermerët do të rrisin bimën, e cila konsiderohet si një burim i ri potencial ushqimi i mbushur me proteina që mund të jetë veçanërisht i dobishëm në vendet në zhvillim të pambukut të cilat janë të kequshqyer. Departamenti Amerikan i Shërbimeve të Inspektimit të Kafshëve dhe Shëndetit të Bimëve hoqi ndalimin që kishte vendosur për kultivimin nga fermerët e uzinës së pambukut. Kjo bimë u zhvillua nga shkencëtarët e Universitetit Texas A & M University. Pema e pambukut nuk mund të përdoret ende si ushqim për njerëzit apo edhe për kafshët në Shtetet e Bashkuara pasi duhet të marr edhe miratimin nga administrata e ushqimit. Pambuku kultivohet në mbarë botën, fibrat e tij  përdoren për të bërë tekstilet ndërsa bimët për të ushqyer bagëtitë. Pambuku i zakonshëm është i papërshtatshëm për tu konsumuar nga njerëzit dhe shumë kafshë, sepse përmban nivele të larta të gossipollit, një kimik toksik. Me ndihmën financiare të një grupi të industrisë së pambukut, shkencëtarët amerikanë përdorën një teknologji për “heshtjen” e një geni, duke eliminuar praktikisht gossipolin nga pambuku. Ata e lanë atë në nivele natyrore në pjesën tjetër të bimës, sepse e ruan nga insektet dhe sëmundjet. Pylli i ri i pambukut mund të gjejë shumë përdorime.  Ai mund të shndërrohet në miell për t’u përdorur në bukë, ndërsa kernelet e pambukta, të pjekura dhe të kripura, mund të konsumohen si një meze e lehtë ose për të krijuar një lloj gjalpë. Vende të tjera do të duhet të japin miratimin rregullator për prodhimin e pemës së re të pambukut, megjithëse veprimi rregullator i SHBA-së shpesh merret në konsideratë.  Rreth 80 vende të prodhimit të pambukut në botë, veçanërisht në Azi dhe Afrikë, kanë popullata që përballen me kequshqyerjen.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0078780651092529
    array(1) { ["section"]=> string(50) "se-shpejti-njerezit-do-te-ushqehen-me-pambuk-75935" }