INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Rritet numri i personave me HIV. Në Europë 6.3% më shumë të infektuar [VIDEO]

Rritet numri i personave me HIV. Në Europë 6.3% më shumë të infektuar [VIDEO]

Publikuar më: 17:54 28-09-2017

Numri i personave me Hiv po sheh një rritje tek moshat 50 vjeç në Europë.
Sipas një studimi t publikuar në revistën Lancet HIV deklarohet se kjo grup moshë ka shënuar një rritje në renditje me personat më të infektuar.
Shtetet të cilat po përballen më shumë me këtë fenomen janë Belgjika e cila ka shënuar një rritje me 4.32% , Britania me 3.1% duke u ndjekur nga gjermania dhe Irlanda.
Ndërsa në të gjithë Evropën numrin i personave me këtë sëmundjeje në këtë grupmoshë u rrit me rreth 3.6%
Rastet e raportuara për HIV në grupmoshën 15-49 mbeti po në të njëjtët nivele.
E nëse i krahasojmë të dhënat midis gjinive rezulton se numrin më të madhe të të infektuarve e kanë meshkujt kundrejt femrave.
Specialistët shprehen se shkaqet të cilat kanë sjell këtë fenomen janë mos informimi siç duhet i moshës 50 vjeçare për rreziqet e HIV dhe marrëdhëniet e shumta që munde të kenë pas divorcit.

 

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00091218948364258
    array(1) { ["section"]=> string(79) "rritet-numri-i-personave-me-hiv-ne-europe-6-3-me-shume-te-infektuar-video-37702" }