INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Rikthehet sëmundja shekullore 'Ethet e Kuqe', me qindra të infektuar në Angli dhe Azinë Lindore [FOTO]

Rikthehet sëmundja shekullore 'Ethet e Kuqe', me qindra të infektuar në Angli dhe Azinë Lindore [FOTO]

Publikuar më: 13:51 28-11-2017

Sëmundja e quajtur "Ethet e kuqe" po shtonë numrin e të prekure në Angli dhe Azinë Lindore, e shkaqet e përhapjes së kësaj sëmundje janë ende të panjohura për studiuesit.

Fillimet e kësaj sëmundje është rreth viteve 1900 që me kalimin e viteve shënoi një rënie por në 2009 sëmundja është rikthyer përsëri.

Fillimisht u shfaq ë Azinë lindore, e ndërsa në 2013 preku dhe Anglinë, ku veç brenda një viti rastet u dyfishuan, nga 4.700 në 15.637, e në 2016 numri i të sëmurëve me "Ethet e Kuqe " prekën shifrat e 20.000 personave .

Kjo sëmundje kryesisht prek fëmijët nën 10 vjeç duke iu shkaktuar ethe, skuqe të lëkurës, dhimbje koke dhe temperaturë.

Mjekët shprehen se mos trajtimi i sëmundjes "ethet e kuqe" mund të sjelli dhe vdekjen e fëmijës.

Gjatë shekujve, ethet e kuqe kanë shkaktuar epidemi shkatërruese.

Të infektuarit izoloheshin për javë të tëra, ku objektet e prekura prej tyre pas vdekjes digjeshin, që në këtë mënyrë ajo "fjeti" për shumë vite, duke u rizgjuar përsëri.

151105172748-vaccine-india-diphtheria-exlarge-169.jpg

150818104902-small-child-sick-with-scarlet-fever-exlarge-169.jpg141016161120-pakistan-polio-opv-rural-delivery-horizontal-large-gallery.jpg131220023501-tuberculosis-tb-horizontal-large-gallery.jpg150820132300-rubella-rash-back-exlarge-169.jpg150820154201-child-receives-vaccination-whooping-cough-exlarge-169.jpg150814123452-leprosy-mans-hands-india-exlarge-169.jpg

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00079011917114258
    array(1) { ["section"]=> string(103) "rikthehet-semundja-shekullore-ethet-e-kuqe-me-qindra-te-infektuar-ne-angli-dhe-azine-lindore-foto-43294" }