INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS

Raport, të pasurit bëjnë para edhe në shkollat e larta[VIDEO]

Publikuar më: 08:33 23-05-2018

Shqipëria ndihmon pak ose aspak të varfërit për të ndjekur arsimin e lartë. Rezulton se afro 60% e atyre që ndjekin universitete pubike apo dhe private janë nga familje të pasura dhe vetëm 1% janë nga ato të varfra. Sipas raportit Shqipëria është vendi, që jep më pak mundësi për arsimin e të varfërve në raport me Rajonin. Pas vendit tonë vjen Maqedonia që dhe ky shtet i mbështete pak të varfërit me politika lehtësuese për të shkuar në universitet, më as renditen ata nga Bosnja me 8%. Më mirë paraqitet Serbia dhe Kroacia, pasi përkatësisht në Serbi 10% e studentëve janë të varfër dhe në Kroaci shifra është 11%.

Fondacioni Gjerman, Friedrich Ebert ka mbledhur të dhëna në lidhje me shtresat që ndjekin arsimin e lartë nga Baza e të Dhënave Botërore mbi Pabarazinë në Arsim dhe i ka përpunuar. Nga këto të dhëna kanë dalë dhe konkluzione e analiza, ku gjykohet se të rinjtë e varfër me arsim të ulët janë më rrezikuar të jetojnë në skamje deri në fund të jetës, ashtu si edhe prindërit e tyre.
Punonjësit e arsimuar në të gjitha ciklet e studimit kanë tendencë të kenë një nivel më të lartë të ardhurash dhe janë më pak të rrezikuar të përballen me varfërinë.
Sipas studimit, niveli i shkollimit bëhet shkak për rritjen e pabarazisë. Në krahasim me popullsinë e përgjithshme, ka dhe disa shtresa veç të varfërve që privohen nga arsimi i lartë. Nivelet e arritjeve arsimore janë më të ulëta për romët, gjë që ndikon në të perspektivat e punësimit të tyre.
Gjithashtu personat me aftësi të kufizuara shpesh përballen me përjashtimi nga arsimi, pasi për ta nuk ka kushte të përshtatëshme në auditorë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0044488906860352
    array(1) { ["section"]=> string(59) "raport-te-pasurit-bejne-para-edhe-ne-shkollat-e-larta-59263" }