INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Publikohet teoria përfundimtare e Stephen Hawking për universin. 'Nuk na pëlqen por duhet ta pranojmë se..'

Publikohet teoria përfundimtare e Stephen Hawking për universin. 'Nuk na pëlqen por duhet ta pranojmë se..'

Publikuar më: 12:50 03-05-2018

Stephen Hawking mund të ketë vdekur por ai ende vazhdon ti japi drejtime të reja fizikës.

Ditën e sotme është bërë publike dhe teoria përfundimtare e Hawking mbi origjinën e universit që pritet të ndryshoj botën.

Këtë kërkim disa vjeçar fizikanit i njohur e realizoi me bashkëpunim me profesorin dhe fizikanitin e njohur Thomas Hertog.

Sipas tyre teoria multiverse e ndërtimit të universit erdhi si pasojë e Big Bang, pas kësaj universi nisi të zgjerohej në disa vende dhe në disa vende të tjera ndali, në vendet që u ndal u formua dhe universi jonë, dhe siç është ndërtuar bota jonë janë ndërtuar dhe shumë të tjera, shkruan intv.al

Hertog rrëfen se Hawking nuk ishte një tifoz i teorisë multiversale, por e dinte që ishte një e vërtet që nuk duhej të shmangej më.

Universi është hologram shumë i madh dhe tepër kompleks, dhe ky kompleksitet i bënë dhe botët shumë të ndryshme nga njëra tjetra dhe secila nga këto botët drejtohen nga ligje të ndryshme fizike.

Gjatë një konference në universitetin e Cambridge-it bashkautori i teorisë Thomas Hertog sqaron se ne s'jemi i vetmi univers dhe unik.

Kjo teori dofrojë perspektiva të mahnitshme për të gjetur dëshmi për ekzistencën e universeve të tjera./intv.al/

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0029828548431396
    array(1) { ["section"]=> string(108) "publikohet-teoria-perfundimtare-e-stephen-hawking-per-universin-nuk-na-pelqen-por-duhet-ta-pranojme-se-57145" }