INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Pse ushqimi ju eksiton dhe 19 fakte të tjera interesante lidhur me seksin

Pse ushqimi ju eksiton dhe 19 fakte të tjera interesante lidhur me seksin

Publikuar më: 14:14 13-09-2017

Tashmë është normale që të gjithë të dimë një apo dy gjëra lidhur me seksin, por edhe pse mund të kemi shumë eksperiencë në këtë punë, ky akt ngelet përsëri si një mister. Po, kemi kaluar kohë duke lexuar për të, kemi parë dhe praktikuar, por si do që të jetë ka ende shumë për të mësuar.
Çfarë tjerër? Këto fakte të listuara më poshtë:

Vibratorët janë shpikur për diçka tjetër
Vibratori është shpikur për herë të parë në shekullin e 19-të si një mënyrë për të zvogëluar histerinë. Kjo duket pak ekstreme.

Fuqia e spermës
Një mashkull i shëndetshëm prodhon afërsisht 300 milionë spermatozoide në vetëm një lugë çaji të atij lëngu që ne e quajmë semen. Megjithatë duhet vetëm një “notar” i vogël për të fertilizuar vezën e femrës dhe mund të jetojë në trupin e saj për një javë.

Sipas një studimi, gjëja e parë që njerëzit bëjnë pas seksit në kohët e sotme është...
Të kontrollojnë smartfonat e tyre. Thuajini mirupafshim përkëdheljeve!

Kush bën më shumë seks, femrat apo meshkujt?
Këtu të gjithë do thoshim meshkujt, por në fakt jo. Sipas Man’s Fitness, femrat kryejnë marrëdhënie seksuale 17% herë më shumë se mesatarja e meshkujve.

Orgazma më e gjatë
Edhe pse orgasma e meshkujve merr gjithë vëmendjen, femrat janë ato që bëjnë naming. Orgazma e një femre zgjat afërsisht 20 sekonda, 14 sekonda më shumë se ajo e një mashkulli.

Orgasma ju bën mirë
Po, janë shumë të mira për shëndetin. Mund të redukstojnë rrezikun e një sëmundjeje në zemër tek femrat, kancerin në gji apo edhe depresionin.

Seksi si ushtrim nuk është thjesht një mit
Gjatë 30 minutave të një seksi aktiv, ju mund të digjni 200 kalori.

Femrat janë më të “gjalla” se sa mendojnë
Edhe pse femrat heteroseksuale raportuan se josheshin vetëm nga meshkujt, kërkuesit e Unvideristeti Queen në Kingston, Ontario, zbuluan se shumica e tyre kishin dëshira seksuale nga çdo imazh stimulus që ju tregohej, përfshirë këtu trupa nudo të meshkujve dhe femrave, marrëdhënieve hetro apo homosekusale, madje edhe mes kafshëve.

Seksi iu bën pis, për mirë
Kur janë të eksituar, njerëzit nuk mendojnë më çfarë duket e pështirë apo e neveritshme.

Si truri i përgjigjet seksit
Studiuesit kanë zbulurar se disa zona të trurit aktivizohen në përgjigje të stimulimit të vaginës, klitorit apo thithkave etj.

Seksi çliron hormone që parandalojnë urinimin
E keni vënë re që është paksa e vështirë të urinoni pas seksit? Trupi juaj lëshon një hormon antidiuretik kur kaloni në orgazëm, i cili redukton nxjerrjen e urinës. Vetëm mos e mbani gjatë, pasi mund të shkaktojë ndonjë infeksion.

Pse fertilizmi është i vështirë
Në shumicën e rasteve, një femër mund të prodhojë një vezë në muaj

Kur fillojnë të bëjnë seks adoleshentët?
Sipas Live Science, në moshën 19 vjeçare, gati 71% e adoleshentëve në SHBA kanë kryer marrëdhënie seksuale.

T’i përgjigjesh telefonit gjatë aktit
Të paktën 12% e nënave e kanë pohuar diçka të tillë, sipas një sondazhi.

Kur e humbin femrat dhe meshkujt virgjërinë?
Sipas institutit të Kinsey, mesatarisht meshkujt në moshën 16.9 dhe femrat 17.4.

Të flasësh për seksin e bën atë edhe më të mirë
Njerëzit që flasin hapur për seksin, kanë një jetë seksuale edhe më të mirë, kjo sipas Live Sicience.

Ushqimi shkakton eksitim
Mendoni se ushqimi është seksi? Disa njerëz kanë pohuar se ndonjëherë edhe kur mendojnë për ushqimin kanë një ndjejnë të ngjashme me atë të të bëri sesks.

Mënyra si e perceptoni imazhin tuaj ka një rol të rëndësishëm
Sipas Live Science (përsëri), një studim për femrat obeze zbuloi se ato që e pranonin veten shut siç ishin, kishin një jetë seksuale mjaft të kënaqshme. Kështuqë, vlerësojeni trupin tuaj, ndryshe jeta seksuale do marrë të tatëpjetën.

Truri juajm “fiket” gjatë aktit
Sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Groningen në Holandë, amigdala, pjesa e trurit përgjegjëse për frikën dhe ankthin, fiket komplet kur kalon në orgazëm.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0054340362548828
    array(1) { ["section"]=> string(79) "pse-ushqimi-ju-eksiton-dhe-19-fakte-te-tjera-interesante-lidhur-me-seksin-36709" }