INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Protesta në Athinë. Të rinjtë qëllojnë me gurë, policia përdor gaz lotsjellës

Protesta në Athinë. Të rinjtë qëllojnë me gurë, policia përdor gaz lotsjellës

Publikuar më: 11:38 07-12-2017

Policia greke përdori gaz lotsjellës të mërkurën mbi të rinjtë që marshuan në Athinë për të përkujtuar përvjetorin e nëntë të vrasjes së një të riu nga policia. Vrasja e 15-vjeçarit të Alexandros Grigoropoulos ishte një incident që shkaktoi trazirat më të mëdha në vend. Para marshit të së mërkurës, dëshmitarët panë të rinjtë që mbanin kapuça që shkatërronin gurët e trotuareve për të përdorur si predha dhe që godisnin shtyllat e rrugëve për të thyer dritat.

protesta_ath.jpg

Disa qindra studentë, mes të cilëve dhjetëra të rinj të veshur me të zeza, marshuan nëpër Athinën qendrore duke kënduar "Resist!", Duke valëzuar flamuj të kuq dhe të zi në kujtim të 15-vjeçarit, i cili u qëllua për vdekje në vitin 2008. Disa nga protestuesit vendosën kontejnerët e mbeturinave në zjarr dhe hodhën gurë mbi policët të cilët u përgjigjën me gaz lotsjellës, duke formuar kordone mbrojtëse jashtë parlamentit dhe hoteleve në Athinën qendrore.

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0012760162353516
    array(1) { ["section"]=> string(81) "protesta-ne-athine-te-rinjte-qellojne-me-gure-policia-perdor-gaz-lotsjelles-44192" }