INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
‘Pokemon’, filmi me fitimet më të mëdha në histori [FOTO]

‘Pokemon’, filmi me fitimet më të mëdha në histori [FOTO]

Publikuar më: 13:16 26-06-2018

Ndoshta për disa ky është një lajm surprizë, por ‘Pokemon’ ka rezultuar të jetë filmi që ka arkëtuar më shumë në histori, duke lënë pas Marvel dhe Star Ëars.

Filmi është krijuar nga Satoshi Tajiri në vitin 1995 dhe fokusohet në një krijesë imagjinare të quajtur Pokemon, ku njerëzit, të njohur si trajnerë Pokemonësh, trajnohen për të luftuar me njëri-tjetrin.

Gjithçka nisi si një videolojë për Nintendo Game Boy, duke e bërë atë të dytën më të shitur në botë, pas Mario.

Filmi “Pokemon” ka fituar 59.1 miliardë dollarë, që nga viti 1995.

Në vend të dytë renditet saga “Star Wars” me 42.9 miliardë.

pikachu_hi_pokemon.jpg

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0030879974365234
    array(1) { ["section"]=> string(58) "pokemon-filmi-me-fitimet-me-te-medha-ne-histori-foto-62894" }