INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Përjashtohet nga Sanremo? Ja vendimi zyrtar për këngën e Ermal Metës[VIDEO]

Përjashtohet nga Sanremo? Ja vendimi zyrtar për këngën e Ermal Metës[VIDEO]

Publikuar më: 16:20 07-02-2018

Nga performanca e tij e djeshme në Sanremo e deri pak orë më parë, gjithë mediat italiane e më shumë ato shqiptare nxituan të flasin për përjashtimin e Ermal Metës dhe Fabrizio Moro nga Sanremo.

Duke zbehur pak suksesin e mbrëmshëm, boom-in në twitter apo në Youtube (video më e parë nga nata e parë) gjërat duket se mbetën pezull deri në mesditë. Pas performancës së djeshme të Ermalit dhe Fabrizios nisën diskutimet online se refreni është i njëjtë në tekst e melodi nga kënga “Silenzio” e Ambra Calvani dhe Gabriele De Pascali.

Në fakt, të dyja këngët kanë të njëjtin autor ndaj çështja u bë akoma më mediatike. Nuk është vjedhje, as plagjiaturë. Vet RAI sqaron se në rregullat e festivalit i lejohet çdo kompozitori deri në masën 30% të risjell një krijim të tijin, ashtu siç ka ndodhur me këngën "Non mi avete fatto niente".

Por cili është fati i këngës? Vijon garën. Nuk do të këtë përjashtim të sajin nga Sanremo, ndaj le të urojmë sukses për netët në vijim.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0025959014892578
    array(1) { ["section"]=> string(79) "perjashtohet-nga-sanremo-ja-vendimi-zyrtar-per-kengen-e-ermal-metes-video-49666" }