INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
OBSH jep alarmin/ Një virus i ri po kërcënon botën [VIDEO]

OBSH jep alarmin/ Një virus i ri po kërcënon botën [VIDEO]

Publikuar më: 19:47 06-11-2017

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka lajmëruar se një virusi i përhapur në Ugandë, në lindje të Afrikës, po bëhet një kërcënim për shëndetin e njerëzve.

Virusi i quajtur "Marburg" është klinikishtë i ngjashëm me Ebolën, e cila rreth viteve 2014-2014 vrau rreth 11,000 persona.

Aktualisht nga organizata shëndetësore kjo sëmundje po konsiderohet e pakurushme dhe vdekjeprurëse.

Specialistët njoftojnë se ajo vret 88% të njerëzve që prek dhe se mund të përhapet nëpërmjet majmunëve, nga kontakti me gjakut dhe me rrobat e njerëzve të infektuar.

Deri tani janë vërtetuar se dy persona vëlla dhe motër, kanë vdekur nga ky virus.

Ekspertët ende janë të paqartë për origjinën e kësaj sëmundjeje, dhe janë duke punuar për gjetjen e një kure.

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0012121200561523
    array(1) { ["section"]=> string(61) "obsh-jep-alarmin-nje-virus-i-ri-po-kercenon-boten-video-41135" }