INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Njihuni me vitaminat më të rëndësishme që duhet të përdorë një grua…

Njihuni me vitaminat më të rëndësishme që duhet të përdorë një grua…

Publikuar më: 14:53 29-09-2018

Vitaminat janë komponetët më të rëndësishëm që i nevojten organizmit të njeriut për të qënë i shëndetshëm. Ekspertët e OBSH-së kanë veçuar disa nga më të rëndësishmet, që çdo ditë duhet të jenë në tryezat e femrave. Vitaminat merren kryesisht përmes ushqimeve dhe kjo është idealja, edhe pse nëpër faramci ato i gjen dhe të përpunuara në kapsula.

Vitamina C jep rrit imunitetin, ul rrezikun e kancerit, dëmtimin e indeve dhe ndihmon në ripërtëritjen e tyre si dhe parandalon problemet kardiovaskulare. Ushqimet që e përmbajnë më shumë janë domatet, patatet, portokallet, brokoli, kivi, specat dhe luleshtrydhet. Tek grupi i vitaminave tejet të rëndësishme bën pjesë dhe B7 ose biotina është e nevojshme për të larguar stresin dhe ripërtërirë qelizat. Ata që kanë mungesa te theksuara të B7, vuajnë nga depresioni dhe anemia. Kjo vitaminë është më shumë e pranishme tek karotat, bananen, peshku dhe frutat e thata. Ndërsa vitamina A vepron si një antioksidant dhe ndihmon në forcimin e lëkurës, kockave, dhëmbëve dhe indeve të buta. Janë të pasura me të ushqime si qumështi, pjepri, specat e kuq dhe drithërat e fortifikuar.

Vitamina B6 është vitale për sistemin imunitar, stimulon trupin të prodhojë hormone dhe kimikatet e trurit duke parandaluar humbjet e kujtesës, sëmundjet e zemrës dhe depresionin. Ushqimet e pasura me të janë farat, peshku, bananet, mishi, drithërat e forttifikuar, avokado, fasulet, drithërat, frutat e thatë. Edhe vitamina D ndikon në shëndetin e kockave dhe ul rrezikun e disa llojeve të kancerit, sklerozës dhe artritit. Kjo merret dhe pa ngrënë ushqime, pasi ekspozimi në diell për 10-15 minuta e ndihmon trupin të prodhojë sasinë e nevojshme ditore.

  

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0094690322875977
    array(1) { ["section"]=> string(73) "njihuni-me-vitaminat-me-te-rendesishme-qe-duhet-te-perdore-nje-grua-73432" }