INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Njihuni me përjetimet pas lindjes të nënave të reja nga haluçinacionet deri...

Njihuni me përjetimet pas lindjes të nënave të reja nga haluçinacionet deri...

Publikuar më: 11:46 09-02-2018

Pas lindjes së foshnjës nënat e reja kanë luhatje të theksuara hormonale dhe për këtë arsye shumë nga to përjetojnë depresionion. Po jo të gjitha e kalojnë njëlloj.

Studimet kanë zbuluar:
Shumë prej nënat kanë frikë dhe halucinacione dhe nuk i pranojnë ato me frikën se do i quajnë të çmendura. Më shumë se gjysma e nënave të reja që janë marrë në studim kanë pranuar se kanë frikë se fëmijët e tyre lëndohen apo se do ju ndodhë diçka e keqe, afro 62% mendojnë këtë gjë. Ndërsa 44% kanë frikë se mos fëmija vdes dhe 13% e tyre kanë imagjinuar veten duke i bërë keq fëmijës së tyre.
Studimi zbulon më tej që 50% e femrave mendojnë se fëmijët e tyre i urrejnë. Shumica e tyre kanë frikë të shprehin këto mendime në publik sepse kanë frikën e gjykimit ose e mendojnë veten si të sëmura mendore.
Të gjitha këto sipas psikologëve janë shenja të depresionit pas lindjes, të cilat vijnë si pasojë e frikës së përballjes me një ndryshim aq të madh në jetë. Ndaj ata sugjerojnë kurimin përmes konsultat me një psikolog apo dhe disa ilaçeve qetësuese bimore. Zakonisht këto sjellje zgajtin nga 6 muaj deri 2 vjet pas lindjes së foshnjës.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0031569004058838
    array(1) { ["section"]=> string(96) "njihuni-me-perjetimet-pas-lindjeve-te-nenave-te-reja-nga-halucinacionet-deri-halucinacione-49829" }