INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Një zgjidhje për pacientët skizofren [VIDEO]

Një zgjidhje për pacientët skizofren [VIDEO]

Publikuar më: 16:08 29-11-2017

Pacientët që vuajnë nga skizofrenia tashmë mund të kenë avatarë të cilët imitojnë zërat në kokën e tyre në mënyrë që ata të përballen me torturën që zien tek ta.

Një terapi eksperimentale për njerëzit që vuajnë nga skizofrenia duket të jetë shumë premtuese që në fazat e para të saj.

Kjo terapi I vë pacientët përpara një avatari kompjuterik I cili I jep zë mendimeve torturuese që ata kanë.Shkencëtarët britanikw kryen një provë duke krahasuar terapinë me avatar me një formë terapie këshillimi.  Pas 12 javësh ata zbuluan se avatrët rezultuan më efektivë në reduktimin e halucinacioneve  apo zërave në kokën e pacientëve.Kërkime të mëtejshme janë të nevojëshme për të parë ndikimet e kësaj përqasjeje edhe më gjerë, ndaj terapia nuk është akoma e mundur për popullsinë.Por nëse pas kërkimeve të mëtejshme kjo medtodë rezulton e sukseshme, ekspertët thonë se terapia me avatarë do të ndryshojë rrënjësisht mënyrat e trajtimit për shumë pacientë rreth botës. Skizofrenia është një crregullim psikiatrik që prek rreth 1 në 100 njerëz në të gjithë botën. Simptomat më të zakonshme janë deluzionet dhe halucinacione dëgjimore. Zërat që pacientët dëgjojnë në kokën e tyre janë fyes, torturues dhe kërcënues duke ju shkaktuar stress dhe ankth pacientëve.Trajtimet me barna mund t’I reduktojnë simptomat në shumicën e pacientëve por rreth 1 në 4 vajzhdojnë t’i kenë halucinacionet. Ky studim I publikuar në gazetën “The Lancet Psychiatry” përfshinte 150 pacientë në Britani të cilët vuanin nga skizofrenia për rreth 20 vjet dhe kishin patur halucinacione dëgjimore shumë shqetësuese për më tepër se një vit. Nga këta paciente, 75 u trajtuan me terapinë avatar dhe 75 me terapi këshillimi. Tom Craig, pofesori i cili drejtoi studimin tha se rezultatet dhanë prova se terapia me avatar përmirëson ndjeshëm halucinacionet dëgjimore.

 

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00087809562683105
    array(1) { ["section"]=> string(48) "nje-zgjidhje-per-pacientet-skizofren-video-43400" }