INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Një tjetër shtet gati për të eksportuar kanabis për ''shëndet''

Një tjetër shtet gati për të eksportuar kanabis për ''shëndet''

Publikuar më: 10:52 07-12-2018

Edhe Izraeli pritet të lejojë eksportet e kanabisit mjekësor deri në fund të vitit. Këtë deklaroi një prej deputetëve, që shtoi se një masë e tillë do të rrisë të ardhurat në arkën e shtetit dhe do të ngadalësojë numrin në rritje të firmave që krijojnë ferma jashtë vendit. Kompanitë izraelite, të përshtatshme për klimë të favorshme dhe ekspertizë në teknologjitë mjekësore dhe bujqësore, janë ndër prodhuesit më të mëdhenj të kanabisit mjekësor në botë.

Ministritë e Financave dhe i Shëndetësisë vlerësojnë se eksportet mund të sjellin rreth 1 miliardë dollarë në vit, por disa deputetë deri tani kanë ndaluar kanabisin e rritur në Izrael, që shkojë jashtë vendit, duke pasur frikë se kultivimi mund të shtyjë përdorimin më shumë të drogave në rrugë në shtëpi.
Gjërat ndryshuan kur Yoav Kisch, Kryetar i Komitetit të Brendshëm të Mjedisit në parlament, paraqiti një projekt-ligj për të lejuar eksportet, duke parashikuar rregulla më të ashpra për eksportuesit që shkojnë deri në dënim me burg dhe gjoba të rënda për shkeljet.
“Unë synoj të përfundoj legjislacionin deri në fund të vitit. Ne besojmë se është ilaç dhe është i rëndësishëm. Është një potencial i madh për fermerët izraelitë dhe ekonominë e rregullimi mund të rrisë të ardhurat nga taksat me 1 miliardë shekse (268 milionë dollarë) në vit,” tha Kisch për Reuters.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0093529224395752
    array(1) { ["section"]=> string(65) "nje-tjeter-shtet-gati-per-te-eksportuar-kanabis-per-shendet-80919" }